Nový rok, nové příležitosti. Fondy věří hlavně energetice


22:43 • 2. ledna 2017

Tagy: hedgeové fondy, investice, komodity, energetika, Zlato, Drahé kovy, ropa

Hedgeové fondy startují nový rok přesunem. Kovy a zemědělství končí, nastal čas energetiky. Nejlépe to potvrzují energetické futures, jejichž čisté pozice jsou teď na ročních maximech.

V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.

Nadále se nakupovaly kontrakty všech pěti energetických futures. Dlouhé čisté pozice ropy WTI se dostaly k 2,5letému maximu, zemní plyn a ULSD a RBOB na 22 měsíční maximum.

Rok 2017 zahájily fondy s 308 miliony barelů ropy WTI, což je největší objem od července 2014. Hrubé krátké pozice mezitím klesly na pouhých 50 664 lotů, což je úroveň, odkud se od srpna 2014 už několikrát snažily spadnout níž.

Zdá se, že zlato se stále více chystá na oživení. Je to zřejmé z pohledu na dlouhé čisté pozice, které padají už sedm po sobě jdoucích týdnů na 41 247 lotů, což je nejnižší úroveň od 2. února a současně zhruba 35 % pod pětiletým průměrem (2011-2015). Dlouhé čisté pozice poklesly od červencového maxima o 85 %, zatímco hrubé krátké jsou na ročním maximu.

Majetek ve zlatých ETP zatím zůstává výš, ale ukazuje známky stabilizace. Hedgeové fondy v posledním čtvrtletí plynule snižovaly sázky na býčí futures, zejména od amerických voleb 8. listopadu.

 

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.