Kanadské realitní peklo: Bublina už praská

Letos je tomu deset let, co na americkém trhu nemovitostí praskla bublina, která za sebou zanechala spoušť s dalekosáhlými důsledky pro celou světovou ekonomiku. Nyní hrozí, že se něco podobného stane v Kanadě. V Torontu již jsou patrné první známky toho, že praskání začíná.

Krach na americkém nemovitostním trhu uvrhl světovou ekonomiku do nejhlubší krize od Velké deprese 30.let minulého století. Před totálním kolapsem zachránily banky stovky miliard peněz z kapes daňových poplatníků. Jenže zatímco na americkém trhu došlo po tomto šoku na realitním trhu k výraznému ochlazení, ceny bydlení v sousední Kanadě rostly dál. A Kanadě tak nyní hrozí podobný osud jako sousedním USA.

Torontská bublina

V rychle se rozvíjejícím nejlidnatějším a ekonomicky nejsilnějším městě Kanady, v Torontu, již bublina praská. V červenci klesly prodeje bytových jednotek v regionu v meziročním srovnání o 40 %, jak podle serveru Finanzen100 vyplývá z údajů místní real estate asociace TREB. „Jedná se o jeden z nejvýraznějších poklesů v historii – a vůbec nelze odhadnout, kdy bude dosaženo dna,“ varuje podle serveru kanadský finanční expert a investiční poradce Garth Turner na svém blogu.

 

Svůj popis torontské nemovitostní apokalypsy oživuje některými příklady. „Nebere to konce. Kupující nereagují ani na naše právníky,“ stěžuje si podle něj jeden majitel domu, který svou nemovitost prodal za 2,25 milionu kanadských dolarů, ale kupující pak dostal strach. Majitel teď prý musí dům inzerovat znovu, ale za výrazně nižší cenu – jeho hodnota totiž během tří měsíců klesla téměř o čtvrtinu.

Prodeje klesají všude

V Torontu je situace zvláště napjatá, nicméně kriticky to vypadá i v ostatních částech země. Podle údajů Canadian Real Estate Association (CREA) klesly v červnu prodeje domů v meziročním srovnání (a po sezónním očištění) o 6,7 %, což je největší pokles za posledních sedm let. V dražších oblastech, jako je Toronto nebo Vancouver, se již potenciální kupci stáhli, referoval předseda asociace Andrew Pec.

První zvýšení sazeb od roku 2010

Důvodem je také měnová politika. Vzhledem k silnému hospodářskému růstu, lepší tvorbě pracovních míst a ve snaze předejít přehřátí nemovitostního trhu zvýšila kanadská centrální banka v červenci hlavní úrokovou sazbu o 0,25 % na 0,75 %. Šlo o první zvýšení sazeb od roku 2010 a pro realitky to pochopitelně nebyla zrovna ta nejlepší zpráva, jelikož rostoucí úroky zdražují financování nemovitostí, což v této situaci může podle Pecka lidi dále odrazovat od koupě.

To nejhorší teprve přijde?

Ve světle zhroucení amerického trhu bydlení, které v roce 2007 začalo podobným způsobem, je zřejmé, že to nejhorší Kanadu možná teprve čeká. I když to vypadá, že se prodeje nemovitostí v některých regionech hroutí, ceny se zatím drží ještě na relativně stabilních úrovních. V Torontu se například ještě v červenci nacházely 18 % výše než před rokem, ve srovnání s předchozím měsícem však již zaznamenaly výrazný posun o pět procent směrem dolů. Na celostátní úrovni se růst cen po letech výrazných nárůstů již téměř zastavil.

 

Nebezpečné to však zpravidla začne být až tehdy, kdy na realitním trhu dojde k náhlé korekci. Otázka je, jak velká by v takovém případě byla úvěrová rizika pro kanadský finanční sektor. Jistý náznak již poskytl významný kanadský poskytovatel hypoték Home Capital. Vyšetřování kvůli možnému falšování údajů při poskytování úvěrů a obavy o kvalitu úvěrového portfolia již u něj před nedávnem vedly k masívnímu odlivu vkladů.  

Home Capital sice představuje jen zlomek celkového trhu a nakonec se mu podařilo získat záchranné finanční injekce v řádech miliard, mimo jiné i od amerického investora Warrena Buffetta, přesto je třeba brát problémy, do kterých se dostal, jako varování. Možnost, že zhroucení trhu s nemovitostmi smete banky a způsobí prudký odliv vkladů, je sice stále nepravděpodobná, řekl nedávno Jim Hall, šéf investičního oddělení správce majetku Mawer pro Financial Post. Ale sama pravděpodobnost tohoto scénáře již podle něj vzrostla z „nekonečně malé na v podstatě možnou.“

Newsletter