Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží


09:23 • 2. dubna 2017

Tagy: investice, výnos, Akcie, Ekonomika, Fondy

I když je zdravá sebedůvěra důležitá v každé oblasti života, lidé často věří své intuici víc, než je zdrávo. Při investování tak často zapomínají na jedno ze základních pravidel – diverzifikaci. A o tom, jak je důležitá, svědčí i dvě tabulky sledující výnosy z investic z různých tříd aktiv a sektorů, které sleduje expert ze společnosti Oppenheimer.

John Stoltzfus, hlavní investiční stratég Oppenheimer, si dal tu práci a vysledoval návratnost investic jednak podle tříd aktiv a jednak podle sektorů za posledních 10 let. „Podle nás výsledky ilustrují důležitost diverzifikace portfolia,“ napsal Stoltzfus, „ačkoliv každá třída aktiv může být sama o sobě značně volatilní. Volatilita vyváženého portfolia je díky mixu těchto aktiv nižší.“

Následující tabulka ukazuje výnosy jednotlivých tříd aktiv v posledních 10 letech, přičemž v předpoledním sloupci je zvýrazněn anualizovaný – tedy průměrný roční – výnos. Nejvíce si v průměru připsaly akcie zahrnuté v indexu Standard and Poor‘s 400 (podniky se střední kapitalizací), dále v indexu Standard and Poor‘s 500 (500 největších veřejně obchodovaných amerických společností podle tržní kapitalizace) a pak zlato.

Co se týče sektorů (podle členění GICS), zde si za posledních 10 let v průměru nejvíce připsala oblast necyklického spotřebního zboží, a dále je pořadí takové: informační technologie, cyklické spotřební zboží, zdravotnictví, průmysl, distribuční služby, telekomunikace, materiály a energetika. V záporných číslech pak skončil sektor finančnictví.

 

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.