Stane se Bratislava středoevropským Silicon Valley?

Silicon Valley má vážnou konkurenci, která roste přímo za našimi hranicemi. Létající automobily, systémy internetové bezpečnosti či mobilní aplikace vyvinuté slovenskými startupy dobývají svět a „Danube Valley,“ tedy „Dunajské údolí“, má potenciál stát se středoevropskou protiváhou kalifornského technologického centra známého jako Silicon Valley. Alespoň to píše server Financial Times.

„Slovenská metropole, jejíž středověké kostely a dlážděné ulice vzácně připomínají předměstí San Francisca, je součástí sítě měst tohoto regionu, které doufají, že se stanou středoevropskou odpovědí na Silicon Valley,“ píše list.

Od těžké výroby k inovativním technologiím

„Slovenská ekonomika je stále výrazně závislá na automobilovém průmyslu, který představuje téměř polovinu jeho celkové průmyslové výroby,“ uvádí server FT dále a připomíná, že v zemi mají své výrobní továrny Volkswagen, Kia, Peugeot a nyní i Jaguar Land Rover. V uplynulých několika letech se zde však objevují inovativní startupy, které posouvají slovenskou ekonomiku od závislosti na těžké výrobě směrem k novým technologiím.

Archetypem této transformace je podle listu Juraj Vaculík, CEO společnosti Aeromobil, která vyvíjí létající automobily. Ten byl v době Sametové revoluce studentským lídrem, pak nastartoval úspěšnou kariéru v marketingu. „V roce 2010 mi zavolal bývalý spolužák Stefan Klein s nápadem vyrobit létající auto,“ říká Vaculík pro Financial Times. Dvojice se pak pustila do snahy o revoluci v osobní přepravě a stala se konkurencí společnostem z kalifornského Silicon Valley, jako je například Kitty Hawk, startup, za nímž stojí spoluzakladatel Googlu Larry Page.

Ale jsou zde i další úspěšné projekty. Eset, vývojář softwaru pro internetovou ochranu, který vznikl v Bratislavě na začátku devadesátých let, dnes prodává jeden z nejrozšířenějších antivirových systémů na světě. Společnost Sygic zase vyvinula populární mobilní navigační aplikaci, kterou používá 200 milionů lidí po celém světě. Slovenská firma Pixel Federation, zase vyvinula řadu her, které možná znáte ze sociální sítě Facebook, například Train Station či Diggy´s Adventure.

Globální hned od začátku

Slovenské startupy mají podle serveru oproti svým rivalům v bohatších ekonomikách výhodu výrazně nižších nákladů. Není zde nouze o absolventy technických oborů a omezená velikost místního trhu nutí ambiciózní podnikatele, aby rychleji hledali uplatnění na mezinárodní úrovni.

„Slovenský trh je velmi malý, a tak když jsme chtěli růst, neměli jsme jinou možnost, než se podívat za hranice, na světové trhy,“ cituje server Michala Štencla, zakladatele firmy Sygic. „Stavěli jsme globální firmu od začátku,“ dodává.

Pravda o Silicon Valley: „Většina zakladatelů startupů jsou psychopati“

A v těchto stopách jde nyní i mladší generace. Příkladem může být třeba firma Photoneo, která vyvinula 3D kameru s vysokým rozlišením při rychlosti až do 60 snímků za sekundu. To jí umožňuje implementovat tuto technologii v jakékoli společnosti, která produkuje nebo skládá výrobky za použití automatizovaných výrobních linek či robotů. Jiný startup, GA Drilling, zase vyvíjí technologii, která využívá elektrickou plazmu k efektivnějšímu vrtání při těžbě ropy a zemního plynu. Je tu také řada internetových společností jako například Slido, která se etablovala na trzích ve Velké Británii, v USA i v Asii.

„Inovativní ekosystém se v posledních letech posunul kupředu a vyspěl,“ říká Peter Kolesár, CEO firmy Neulogy, bratislavské poradenské firmy v oblasti inovací. „Dnes jsou tu jako pomoc při rozjezdu nových projektů inspirativní příběhy úspěšných firem, ale také zkušenosti podnikatelů, investorů a mentorů.“

Zakladatel Apple zná recept na úspěch Elona Muska. Možná pomůže i vám

Slovenské limity

Co však podnikatele zatím stále brzdí, jsou především problémy s financováním. Od vstupu do EU před třinácti lety sice do Slovenska přitekly z unijních fondů na výzkum a inovace téměř 4 miliardy eur, získat soukromý kapitál však není snadné, což může zarazit projekty v klíčové fázi růstu.

Dalším problémem je legislativa, která je podle serveru FT na Slovensku považována za příznivější pro velké společnosti než pro malé podniky. Rovněž daňová zvýhodnění se zdají být výhodnější pro zahraniční investory, slibující vytvoření dalších pracovních míst, než pro malé inovativní startupy.

Problémem je také nedostatek pracovních sil, které mají potřebné schopnosti a zkušenosti. List upozorňuje na to, že zatímco řada Slováků žijících v zahraničí by mohla do země přinést cenné podnikatelské zkušenosti, politické klima v zemi, vyznačující se nekonečnými korupčními skandály, je k návratu domů příliš nemotivuje.

Venture Capital fondy lákají investory. Které oblasti jsou „in“?

Řada podnikatelů přitom proměňuje tato omezení v příležitost. Vynořují se zde iniciativy podporované úspěšnými podnikateli, které jsou zaměřené na boj s korupcí, digitalizaci veřejných služeb, zakládání lepších škol či na motivaci Slováků žijících v zahraničí k návratu domů. Jiní podnikatelé poskytují mladším startupům poradenství nebo se sami stávají andělskými investory.

„Je zde mnoho talentu a hladu,“ říká jeden z investorů z Londýna, který na slovenském trhu působí. „Pro slovenské podnikatele to znamená nejen budovat firmy, ale také zlepšovat zemi,“ uzavírá server.

Newsletter