SocGen: Bankovní sektor již předkrizový boom nezažije


16:51 • 4. května 2016

Tagy: Societe Generale, Francie, Banky

Societe Generale se v tomto roce zavázala snížit náklady a snaží se ujistit investory, že si je svým výhledem pro rok 2016 jistá, ačkoli zástupce generálního ředitele varoval, že se bankovní sektor k předkrizovému boomu nikdy nevrátí.

Druhá největší banka ve Francii ve středu uvedla, že čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl o 6,5 procenta na 924 milionů eur. Také dodala, že je přesvědčena o svých předběžných výsledcích pro rok 2016 díky diverzifikovanému obchodnímu modelu, který pomohl převážit slabost investičního bankovnictví v prvním čtvrtletí. Séverin Cabannes, zástupce generálního ředitele Société Générale, CNBC řekl, že růst banky byl závislý na širším ekonomickém prostředí, a že se ziskovost nemusí vrátit do úrovně před krizí. „Co se týče výnosů, odpověď zní jednoznačně ne. Výnosy v bankovním odvětví ani ziskovost v bankovním sektoru se nikdy nevrátí na úroveň před krizí,“ řekl. Dodal také, že růst banky byl závislý na makroekonomickém růstu. Ani o globálním HDP si ale nemyslí, že se vrátí do předkrizové úrovně.

Po očištění o mimořádné položky, jako přecenění vlastního dluhu SocGen, klesl čistý zisk o 0,5 procenta na 829 milionů eur.

Jak banka uvedla: „Podporu obchodním a finančním výkonu by měla dodat síla diverzifikovaného obchodního modelu, další úsilí v nákladech a solidní kvalita aktiv.“ Cabannes CNBC řekl, že „v normalizovaném podnikatelského prostředí“ by byla banka schopna dodat 10 procent návratnosti vlastního kapitálu (ROE).“ „Neříkám, že to bude letos, vzhledem k nestálému tržnímu prostředí, ale jde o to, že dobře diverzifikovaný, dobře vyvážený a integrovaný obchodní model je schopen tento typ návratu dodat.“

„Výhled pro růst se, podle našeho názoru, v roce 2016 oproti roku 2015 stabilizuje a je zde také lepší výhled pro rok 2017, zejména v Evropě a v zemích eurozóny. Celkově lze říci, že dynamika v Evropě je asi lepší než všude jinde, pokud jde o trendy a například ve Francii vidíme, že poptávka po investičních úvěrech od podniků v tomto čtvrtletí vzrostla,“ řekl.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.