Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Energetické zázraky budoucnosti?

Problematika (ne)existence změny klimatu patří k tématům, ke kterým se vyjadřuje široká společnost. Od samotných vědců, až po slavné herce a podnikatele. K „bojovníkům“ s klimatickými změnami se dlouhodobě řadí i zakladatel společnosti Microsoft a dle magazínu Forbes nejbohatší člověk na světě Bill Gates. Jeho hlavním tématem je především výroba čisté energie v rámci které, jak sám napsal na serveru gatesnotes, doufá ve vznik „energetického zázraku“.

Některé „zázraky“ už budou možná představeny na letošním ARPA-E Energy Innovation summitu, který se momentálně koná pod záštitou amerického Ministerstva energetiky ve Washingtonu. Během této akce budou prezentovány nejnovější projekty, jejichž potenciál může silně přispět k tzv. energetické revoluci.

V rámci konference vybrala agentura Bloomberg výčet třech zajímavostí, které budou během konference představeny.

„Chytré“ oblečení

Energetická revoluce se nevyhnula ani módnímu segmentu. Skupina vědců vystupující pod názvem Otherlabs se rozhodla vytvořit speciální druh oblečení, které bude měnit svou tloušťku a izolační schopnost v závislosti na teplotě okolí. Takto fungující „chytrá“ móda by ve výsledku znamenala menší spotřebu energie v rámci topení či klimatizace.

V této oblasti jsou aktivní i vědecké týmy některých amerických univerzit. Ve Stanfordu například pracují na oblečení, které je schopné propouštět infračervenou energii, tedy teplo sálající z lidského tělo, směrem ven, což by bylo žádoucí především v horkých letních dnech. V zimě by naopak přišlo vhod oblečení obsahující metalická nanovlákna, která dokáží udržet veškeré tělesné teplo.

Kouzlo čistých dopravních prostředků

V rámci pomyslného závodu elektrických dopravních prostředků se vyjma známých jmen, jako je například Tesla, angažují i mnohem menší podniky. Jedním z nich je startup Current Motor, který pracuje, jak svůj výtvor sami autoři nazývají, na „mini dopravní flotile uložené v krabici“.

Tento projekt je postaven na vytvoření speciálního boxu, který obsahuje čtyři motocykly poháněné elektromotorem. Samotné „uložiště“ slouží nejen k zaparkování a přepravě motorek, ale rovněž má na sobě několik solárních panelů, díky nimž je možné motory dobíjet.

Jednotlivé stroje dosáhnou rychlosti až 70 mil za hodinu a na jedno nabití ujedou vzdálenost až 50 mil. Určeny jsou především k přepravě objemnějších nákladů. Samotný „box“ pak lze připojit k vozidlu jako vlek.

Efektivní zpracování energie

Vzhledem k tomu, že expanze elektrických dopravních prostředků nabírá na síle, do popředí se dostává i otázka uchování elektrické energie.

V tomto směru je „akční“ Coloradská univerzita, která pracuje na vytvoření nového typu baterie, jejíž výdrž bude mnohem větší, než je tomu u aktuálních verzí. Stejně tak by měla být i mnohem bezpečnější, méně nákladnější a rovněž by měla být zkrácena i doba jejího dobíjení.

Šlechetné úmysly, kterým chybí peníze

I přesto, že, nejen výše představené projekty jsou vyvíjeny se šlechetnými úmysly, většinu z nich spojuje jeden klíčový problém, a to je nedostatek financí.  A právě proto se již v listopadu minulého roku rozhodl Bill Gates založit tzv. Průlomovou energetickou koalici, jejíž členové se zavázali pomáhat primárním energetickým společnosti v oblasti výzkumu a vývoje.

Součástí této koalice se vyjma Microsoftu a Gatese stala i další zvučná jména jako Jack Ma z Alibaby či autor Facebooku Mark Zuckerberg. Tito lidé, potažmo jejich firmy, mají dopomoci k tomu, aby se energetické oblasti dostalo více financí, což by ve výsledku podpořilo nové technologie a inovace, a tedy i kvalitu životní prostředí.

Co „zeleného“ vzrušuje Billa Gatese?

Newsletter