Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Recese. Švýcarsko platí svou daň za volný kurz franku

AKTUALIZOVÁNO: Uběhlo již sedm měsíců od kroku švýcarské centrální banky, který šokoval trhy. SNB v polovině ledna zrušila režim, v rámci něhož bránila své měně posílit pod 1,2 za euro. Frank od té doby zhodnotil k evropské měně o zhruba 11 procent. Tak zásadní pohyb měnového kurzu se nemůže obejít bez dopadu na ekonomiku. To se také děje.

Podle odhadů ekonomů klesl hrubý domácí produkt Švýcarska ve druhém čtvrtletí o 0,1 procenta a zaznamenal druhý čtvrtletní pokles v řadě, což by z definice znamenalo recesi – první za šest let. Zda ji potvrdí oficiální údaje statistického úřadu, se dozvíme v pátek.

Silný frank přirozeně poškozuje švýcarské vývozce, jejichž konkurenceschopnost na zahraničních trzích se snížila. Export ze země podle agentury Bloomberg v prvním pololetí klesl o (nominálních, tedy o inflaci neočištěných) 2,6 procenta. Vývoz do zemí eurozóny, kam putuje 44 procent zboží a služeb ze Švýcarska, se snížil o 8 procent. Pro zajímavost, vývoz hodinek, jež jsou typickým švýcarským artiklem, na asijské trhy v červenci také klesl, odbyt do Číny dokonce propadl o téměř 40 procent. Právě Asie se stala pro mnohé švýcarské firmy novým cílem, jež měl nahradit slábnoucí obchodní vazby v Evropě, již celosvětově přítomná obava ze zpomalování čínské ekonomiky je nyní ovšem rizikem i pro Švýcary.

Ránu dostal nejen švýcarský zahraničních obchod, ale dalším důsledkem jsou také stagnující zpracovatelský průmysl, pokles cenové hladiny, ale také investic a soukromé spotřeby. To jsou faktory, které budou ležet na stole před bankovní radou centrální banky SNB, která ke svému měnovému rozhodnutí zasedne 17. září.

Jak ale ukazuje další průzkum, panika není namístě a pokles ekonomické aktivity by měl být krátkodobý. Ekonomové předpovídají, že v současném čtvrtletí švýcarská ekonomika těsně obrátí k růstu a ten v poslední čtvrtině roku „zesílí“ na 0,2procentní tempo. Podporou v zotavení jí budiž opět slábnoucí frank, který za poslední dva měsíce oslabil vůči euru o 3 procenta, i nižší ceny ropy. Dnes se euro obchoduje za 1,083 franku. Zatím nejslabší úrovně od lednového opuštění zakotvení k euru dosáhl frank před dvěma týdny, a to 1,09 EURCHF. Tak jako tak se nicméně očekává spíš velmi mírné tempo oživování.

Co čeká centrální banka, kterou strhl silný frank v prvním pololetí do ztráty více než 50 miliard CHF? „Naše měnová politika bere současnou obtížnou situaci v úvahu. Očekáváme návrat ekonomiky k růstu ve druhém pololetí roku,“ řekl guvernér SNB Thomas Jordan v nedávném rozhovoru. Dodal nicméně, že změna měnové politiky v současnou chvíli není pravděpodobná. Lednovou změnu režimu obchodování franku na „free float“ doprovodila centrální banka snížením depozitní sazby na rekordní minimum -0,75 procenta a příslibem měnových intervencí v případě potřeby.

Červnová prognóza SNB počítá letos s růstem ekonomiky v tempu „těsně pod 1 procentem“ a 1procentním poklesem spotřebitelských cen, následně dosažením kladné inflace až v roce 2017.

Švýcarský vzor měnové politiky padl. ČNB chce být lepší

Singer: ČNB šokuje trhy nejvýš tím, že dělá, co říká

Newsletter