Díky komu je Řecko ještě v eurozóně?


AKTUALIZOVÁNO 14:47 12:36 • 17. června 2015

Tagy: Řecko, Grexit, ECB, dluhopis, MMF, politika, měnová politika, fiskální politika

Pokud zkrachují jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, povede to k platební neschopnosti Řecka, odchodu země z eurozóny a nakonec možná i z Evropské unie. Dohoda s našimi partnery je v kontextu historie a budoucnosti a povinností a rozkazem. Těmito slovy varovala v čerstvé zprávě o stabilitě řecká centrální banka a její guvernér Yannis Stournaras. Centrální banka nejlépe ví, v čích rukou je vloženo, že Řecko ještě dnes funguje, vyplácí mzdy či důchody a zatím hradí své závazky. V těch Evropské centrální banky.

Vkladatelé z řeckých bank za poslední půlrok vybrali přes 30 miliard eur depozit. Poslední týdny přinášejí zesílení tohoto útěku peněz z bank. Vrcholem je zatím zhruba 400 milionů eur denně. Bankovní sektor poslední čtyři měsíce žije na dluh Evropské centrální banky, která jej drží při životě nouzovou likviditou v objemu přesahujícím 80 miliard eur. Prezident ECB Mario Draghi nadto zdůraznil, že celkové zdroje, které mají řecké banky od centrální, se blíží 120 miliardám dolarů a od konce roku 2014 se zdvojnásobily. Pokud linka, známa jako ELA, bude uzavřena, řecká centrální banka vyzve komerční banky v zemi ke splacení půjčky. Bez nové hotovosti odněkud by to vedlo k uzavření řady bank a ztrátě části depozit. Bezpochyby také otřesu a obnovené recesi řecké ekonomiky.

Je to Evropská centrální banka, kdo má dnes vůči Řecku v rukou nejsilnější páku. Zprávy o tom, že ECB drží svými kroky v šachu řeckou vládu, vyplouvají na povrch již dlouho. Podobně v roce 2011 varovala ECB irskou vládu před rozpadem bankovního systému v případě nedohody s věřiteli. Irsko na jejich podmínky později kývlo. Nouzová likvidita v rámci ELA se tehdy přiblížila 190 miliardám eur. V roce 2013 skrze stejný nástroj ECB dodávala nezbytnou likviditu bankám na Kypru. Rovněž poté, co ukončila podporu standardní, proti přijímání kyperských dluhopisů jako kolaterálu. I na Kypru se vedly debaty, které byly v politické rovině patové, o přijetí podmínek pomoci mezinárodních věřitelů. ECB pohrozila ukončením ELA a Kypr záchranný program přijal a nadto zavedl kontroly toku kapitálu.

Řecku zbývá čas do konce června. Rétorika mezi řeckou vládou a věřiteli se stupňuje do „ponížení Řeků“, „zločinného přístupu MMF“, „bláznivých požadavků“. Pozornost se posouvá k setkání lídrů EU 25. a 26. června. Právě tam se nejspíš bude rozhodovat. Řecký premiér Tsipras hlásá „ochotu ke kompromisu“, ale výměnou za odpis části dluhu. To je něco, na věřitelé neslyší.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.