Investoři vyhlížejí zasedání ČNB. Co provedou s korunou bankéři?


08:18 • 26. června 2017

Tagy: RoklenFx, fx, forex, USDCZK, EURUSD, EURCZK, koruna, euro, dolar

Minulý týden byl týdnem vybírání zisků na rizikovějších měnách. Z důvodu propadu ceny ropy výrazně poklesl ruský rubl, který za celý týden oslabil přes tři procenta. To zapříčinilo odliv středoevropských aktiv.

Měnový pár EURCZK za celý minulý týden poklesl o 0,33 % na 26,26 EURCZK, Polský zlotý oslabil o 0,31 procenta a maďarský forint o 0,64 procenta. Vybírání zisků by bylo ve středoevropském regionu citelnější nebýt dobrých dat. Polsko potvrdilo průmyslovou produkcí + 9,1 % a Maďarsko snížilo depozitní facilitu (možnost uložit svou přebytečnou likviditu v centrální bance za úrokovou sazbu) z 500 miliard forintů na 300 miliard.

V tomto týdnu se budou investoři soustředit především na zasedání ČNB, která naznačí podrobnosti týkající se nastavení úrokových sazeb. Posilující kurz koruny příliš nenahrál normalizaci (navýšení) úrokových sazeb v dohledné době, a tudíž si centrální banka může ponechat prostor pro větší stabilitu na trhu a vymanit se tak riziku, které se zvýšením úrokových sazeb přímo souvisí.  

Dnes bude zveřejněna polská míra nezaměstnanosti, která by měla vykázat po solidních datech z minulého týdne další rekordní pokles k 7,4 %. Dalším pozitivním ukazatelem v Evropě by mohl být německý IFO Index podnikatelské nálady, kde se očekávají nové rekordní hodnoty u 114,7.  Naopak v posledních několika týdnech se příliš nedařilo americkému dolaru díky slabším datům z USA, což by dnes mohly vyvrátit jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, kde se očekává nárůst +0,4 %.

USDCZK začal týden na 23,46 USDCZK, očekávaný scénář je mírný pokles 23,35 – 23,45 USDCZK. EURCZK zahájil úvodní hodnotou 26,26 EURCZK s výhledem na 26,26 – 26,36 EURCZK a konečně EURUSD na úrovni 1,1187, kde očekáváme lehké oslabení 1,1187 – 1,1218 EURUSD.

RSS


Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.