Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

HSBC varuje: Blíží se gigantický problém v podobě další krize

Od doby poslední finanční krize si trhy prošly dlouhou a strastiplnou cestou obnovy. Dnes, kdy se většina světových akciových indexů nachází poblíž svých historických maxim, se začínají množit spekulace, zda tento vývoj vydrží, nebo se dostáváme do fáze těsně před dalším propadem a následnou recesí.

Mezi pesimisty věřící v druhou variantu se řadí i hlavní ekonom britské banky HSBC, Stephen King. Ve svém dopise klientům varuje před gigantickým problémem v podobě další krize. „Světová ekonomika je jako zaoceánský parník, který pluje bez záchranných člunů. Pokud udeří další krize, budou tvůrci hospodářské politiky muset vybojovat opravdu těžký souboj,“ přepisuje jeho slova server Business Insider.

„Zatímco předchozí procesy obnovy umožnily nositelům fiskální a monetární politiky doplnit si vlastní „munici“, ten současný, jak ve Spojených státech, tak všude jinde, už tento luxus neposkytl. A to je přesně jádro celého problému. Během všech recesí od 70. let minulého století, se americké úrokové sazby propadly minimálně o 5 procentních bodů. V dnešní situaci technické nuly je však tento tradiční stimul naprosto mimo hru“, píše King.

Nedostatek „munice“ tvůrců hospodářské politiky pak bude představovat problém v situaci, kdy nastane příští krize. Ta by dle Kinga mohla mít několik hlavních spouštěčů. Prvním z nich je růst mezd, který silně srazí zisky amerických společností, a tedy i jejich podíl na celkovém produktu Spojených států. Jak podniky, tak i domácnosti posléze ztratí veškerou důvěru v americkou ekonomiku, což nakonec vyústí v krach akciových trhů.

Jinou hrozbou je segment nebankovních finančních společností. Pojišťovny a penzijní fondy se dostanou do situace, kdy nebudou schopny plnit veškeré své závazky, což vyvolá silnou poptávku po vysoce likvidních aktivech. Lidé se tak budou zbavovat většiny investičních instrumentů, což opět skončí krachem finančních trhů.

Možným spouštěčem je pak i samotný Federální rezervní systém. King poukazuje na možnost, kdy měnový výbor náhle přistoupí k razantnímu zvýšení sazeb, což vyvolá mezi investičním publikem náhlou výprodejní paniku. 

Miliardáři bijí na poplach. Krize se nezadržitelně blíží

Předzvěst další světové krize?

Newsletter