Tři důvody, proč je Alphabet cennější než Apple

Apple měl v posledních třech měsících roku 2015 větší tržby než Alphabet za celý rok. To stejné by se dalo říci o zisku. Apple hlásí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 čistý zisk ve výši 18,4 miliard dolarů, zatímco mateřská společnost Google měla zisk 16,4 miliard dolarů za celý rok. Jak je tedy možné, že je Alphabet nejhodnotnější společnost? Možná z těchto tří důvodů sází v současné době Wall Street na Google místo na Apple, soudí MarketWatch. Kterých tří?

Tempo růstu

Ačkoli Apple zveřejnil fenomenální statistiky zisků a tržeb, zejména díky svému vlajkovému produktu -iPhonu, zdá se, že se společnost v současné době mění z vysoce rostoucího tech titulu na takzvanou „value stock“, tedy titul, který má tendenci obchodovat se za nižší cenu v porovnání s jeho fundamenty jako je dividenda, zisk, prodeje atd. iPhony jako tahoun do budoucna jsou také otázkou. Alphabet však stále roste velmi rychlým tempem.

 

Technologická raketa Alphabet porazila očekávání i Apple. „Matka“ Googlu se tak stala nejhodnotnější firmou na světě.

Posted by Roklen24 on Monday, 1 February 2016

 

Tržby Applu vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta s tím, že hlavní produkt – iPhone zaznamenal doposud nejmenší nárůst prodeje 0,4 procenta. Na druhou stranu tržby Alphabet ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vyskočily o 17,8 procenta, aniž by byla zapracována cena, kterou Google platí, aby získal takzvaný traffic pro své reklamní produkty. Po jejich zapracování skočí tržby na 19,3 procenta. Google roste rychle a je stále ziskový, navzdory masívním investicím. Tržby Applu v minulém čtvrtletí sotva rostly, navíc je velmi pravděpodobné, že budou klesat i v tomto čtvrtletí.

Růstový potenciál

Potenciál pro budoucí velký business je také další silnou zbraní proti Applu. Kromě iPhonu klesají také prodeje iPadu a Macu. Ačkoli Apple odmítá prozradit konkrétní příjmy ze svých nových SmartWatch, velmi pravděpodobně žádným trhákem nebudou. Apple se místo toho snaží zaměřit na možnosti služeb, poskytovaných prostřednictvím svých mobilních zařízení, což je však specialita Google. Mimo to pracuje na Apple automobilu, což je ale běh na velmi dlouhou trať s poměrně nejistým výsledkem. Zdá se, že se Apple také konečně zaměřuje na prostředí virtuální reality, Google však již v této oblasti zisky zaznamenává.

 

Revoluce na moři. Podmořské datacentrum Microsoftu by mohlo využívat energie přílivu a odlivu.

Posted by Roklen24 on Tuesday, 2 February 2016

 

Ochota riskovat

Investoři budu řediteli a spoluzakladateli Larrymu Pagovi a jeho kolegům důvěřovat – velké sázky jim v minulosti vyšly. Vzpomeňte například na YouTube, který Google koupil za dvě miliardy dolarů. Další podobnou sázkou byl nákup společnosti Nest v roce 2014. Apple však obdobným způsobem nepracuje. Raději nakupuje mladé technologické startupy, které mu „pomáhají“ – stávají se jeho komplementy. Jedinou velkou akvizicí pod Timem Cookem je společnost Beats Electronics. Opět se nejedná o sázku na novou technologii, ale zase je to spíše doplněk aktuální nabídky Apple.

Apple i Alphabet mají v současné době podobné množství peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů. Alphabet má však k dispozici více likvidity, což také může sehrát svou roli. Stručně řečeno, současný růst a potenciál vnímá Wall Street u Alphabet nejen pro blízkou budoucnost jako lepší. 

Newsletter