Stratég: OPEC má důvod omezit produkci ropy. Trumpa


14:06 • 25. listopadu 2016

Tagy: ropa, OPEC, Trump, USA

Ropný kartel OPEC se sejde v příštím týdnu. Podle stratéga banky Bank of America/Merrill Lynch pro oblast komodit a derivátů má silný důvod se konečně shodnout na omezení produkce ropy. Ten důvod se jmenuje: Trump americkým prezidentem. Proč?

Prvním argumentem Francisca Blanche jsou očekávané ekonomické kroky Donalda Trumpa z pozice amerického prezidenta a souběžně republikány ovládané obě komory Kongresu.

Jakub El-Ahmadieh: Trump? Daně teď mohou zamířit prudce dolů

„Za prvé, Trumpovy kroky směřují k posílení amerického dolaru a růstu úrokových sazeb. To není příznivé pro emerging markets a poptávku po ropě v rozvíjejícím se světě,“ řekl Blanch v pořadu „Squawk on the Street“ finanční televize CNBC. Silný dolar prodraží nákup ropy v jiných měnách, růst úrokových sazeb pak obnoví zajímavost investic v USA vůči emerging markets. „Pro OPEC je zásadní umět sjednotit hlas a postavit se této výzvě,“ soudí Blanch.

Stratég: Na těchto 40 akciích vyděláte za éry Trumpa

Dalším argumentem je podle stratéga Trumpův slib, zvýšit produkci energií Spojených států. A vytvořit podmínky pro to, aby američtí těžaři byli konkurenceschopní. Ti, jejichž těžba nyní stojí kvůli vyšším produkčním nákladům právě v porovnání s kartelem OPEC. „Uvolnění regulací zvýší americkou těžbu a přispěje k nadbytku ropy na globálním trhu,“ soudí Bank of America.

Stratégové: Trump pošle euro na paritu s dolarem. A koruna?

Pod tlakem podle Blanche bude Írán. Samotný Trump i celkově Republikáni jsou ostrými kritiky dohody Spojených států s dalšími pěti zeměmi, která vedla k ukončení protiíránských sankcí. Za Trumpa je dle Blanche potřeba počítat se snahou sankce obnovit. To jednak znovu odrazí možné investory do čehokoli v Íránu a produkci ropy, kterou Írán doufal, že bude postupně zvyšovat, zarazí nejvýš někde kolem současných hodnot. To dle Blanche ukončí snahu Íránu v regionu vystrkovat růžky, zejména vůči nejsilnějšímu ropnému hráči Saúdské Arábii.

Trump a nezávislost Fedu? Změna prý nehrozí

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.