Stát pozemky kolem jezer Most a Milada obcím zčásti převede


12:12 • 9. května 2016

Tagy: vláda, ekologie

Stát nejspíš převede na obce rekultivované pozemky kolem jezer Most a Milada u Ústí nad Labem částečně bezúplatně. Za plochu pro komerční využití by obce zaplatily. „Tak bychom vyhověli pravidlům Evropské komise pro veřejnou podporu,“ řekl dnes po setkání se starosty a primátory na Mostecku ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

V případě jezera Milada je podle Mládka cílem všechno stihnout do konce roku 2017, u jezera Most do konce roku 2019. Ministr upozornil, že převedení majetku neznamená pouze výhody, ale nese s sebou i rizika. „Pokud by tam došlo k sesuvům, je to už odpovědnost nového vlastníka pozemků,“ uvedl Mládek. Cena, za jakou by se převáděly pozemky třeba pro stavbu restaurací či hotelů, zatím není stanovena.

O převodu pozemků a závazků ze státního podniku Palivový kombinát Ústí (PKÚ) nyní stát vede s obcemi debatu. „Jakákoliv z těch smluv musí být odsouhlasena antimonopolním úřadem,“ uvedl ministr.

Jezero Most vzniklé zatopením jámy po těžbě uhlí je zatím oficiálně lidem nepřístupné. Radnice by chtěla rekreační lokalitu otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Mostecký primátor Jan Paparega řekl, že město zpracovává nový územní plán, který počítá s variantou úplatného převodu. Jezero Most zatopilo plochu 309 hektarů, po obvodu měří zhruba deset kilometrů a maximální hloubka je 75 metrů.

Jezero Milada se poprvé otevřelo rekreantům před rokem. Chybí tam však zázemí, dokud nebudou pozemky vypořádány, nemůže město nic v okolí stavět. Náklady za údržbu plochy, přítomnost městských strážníků, úklid a podobně za loňský rok podle ústecké primátorky Věry Nechybové činily zhruba dva miliony korun. Na úhradu nákladů se skládaly i obce v okolí jezera jako Chabařovice. Milada má rozlohu 252 hektarů, maximální hloubka je skoro 25 metrů.

S možností trvalého osídlení na rekultivovaných územích stát podle Mládka ve vzdálenější budoucnosti počítá. „Asi by se to ale nemělo uspěchat,“ řekl.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.