Který národ miluje hotovost: Odpověď překvapí?


09:33 • 24. září 2016

Tagy: hotovost, Německo, Dluh, inflace

Milujete hotovost? Tipli byste si, který národ jí používá nejvíce a takřka na cokoliv? Pokud si myslíte, že jsou to Němci, pak máte pravdu. Německo je totiž jednou z vyspělých ekonomik, která je na hotovost stále velmi náročnou zemí.

Podle nedávné zprávy americké centrální banky (Fed) o tom, jak spotřebitelé platí, drží Němci v peněžence v průměru téměř dvakrát tolik hotovosti než Australané, Američané, Francouzi nebo Holanďané. V průměru je to asi 123 dolarů. Zhruba 80 procent všech transakcí v Německu bylo provedeno v hotovosti. V USA je to méně než 50 procent. Hotovost je dominantní způsob platby dokonce i u velkých transakcí.

Proč Němci tak silně preferují hotovost?

Hotovost usnadňuje mít o penězích větší přehled, hlavně co se utrácení týká. Dalším důvodem může být anonymita, kterou hotovost poskytuje. Tento důvod koresponduje s všeobecným nadšením Němců pro důslednou ochranu soukromí. Má však svůj důvod také v bouřlivé monetární historii – například éra hyperinflace, která vrcholila v roce 1923, éra po druhé světové válce atd. Vzpomínky na hyperinflaci mohou mít trochu delší výdrž. Lidé v zemích, které zasáhla bankovní krize, často poměrně rozumně upřednostňují hotovost, obvykle v cizích měnách, například v dolarech. Ekonomové americké centrální banky Fed v New Yorku tuto myšlenku potvrzují – poptávka po amerických dolarech stoupá nejméně s jednu další generací v zemích, které měly palčivou zkušenost s vysokou inflací.

Ve skutečnosti nejde o to, že milují hotovost, jde spíše o to, že nenávidí dluhy, což je do jisté míry také historická zkušenost. Hladina zadlužení spotřebitelů je v Německu pozoruhodně nízká. Německá averze k hypotékám je jedním z důvodů, proč má tato země jedny z nejnižších hypotečních sazeb v rozvinutém světě. Jen 33 procent Němců uvedlo, že mělo v roce 2011 kreditní kartu. V roce 2013 bylo v Německu provedeno pomocí karet pouze 18 procent plateb. Pro srovnání, ve Francii 50 procent, 59 procent ve Velké Británii.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.