Který národ miluje hotovost: Odpověď překvapí?

Milujete hotovost? Tipli byste si, který národ jí používá nejvíce a takřka na cokoliv? Pokud si myslíte, že jsou to Němci, pak máte pravdu. Německo je totiž jednou z vyspělých ekonomik, která je na hotovost stále velmi náročnou zemí.

Podle nedávné zprávy americké centrální banky (Fed) o tom, jak spotřebitelé platí, drží Němci v peněžence v průměru téměř dvakrát tolik hotovosti než Australané, Američané, Francouzi nebo Holanďané. V průměru je to asi 123 dolarů. Zhruba 80 procent všech transakcí v Německu bylo provedeno v hotovosti. V USA je to méně než 50 procent. Hotovost je dominantní způsob platby dokonce i u velkých transakcí.

Proč Němci tak silně preferují hotovost?

Hotovost usnadňuje mít o penězích větší přehled, hlavně co se utrácení týká. Dalším důvodem může být anonymita, kterou hotovost poskytuje. Tento důvod koresponduje s všeobecným nadšením Němců pro důslednou ochranu soukromí. Má však svůj důvod také v bouřlivé monetární historii – například éra hyperinflace, která vrcholila v roce 1923, éra po druhé světové válce atd. Vzpomínky na hyperinflaci mohou mít trochu delší výdrž. Lidé v zemích, které zasáhla bankovní krize, často poměrně rozumně upřednostňují hotovost, obvykle v cizích měnách, například v dolarech. Ekonomové americké centrální banky Fed v New Yorku tuto myšlenku potvrzují – poptávka po amerických dolarech stoupá nejméně s jednu další generací v zemích, které měly palčivou zkušenost s vysokou inflací.

Ve skutečnosti nejde o to, že milují hotovost, jde spíše o to, že nenávidí dluhy, což je do jisté míry také historická zkušenost. Hladina zadlužení spotřebitelů je v Německu pozoruhodně nízká. Německá averze k hypotékám je jedním z důvodů, proč má tato země jedny z nejnižších hypotečních sazeb v rozvinutém světě. Jen 33 procent Němců uvedlo, že mělo v roce 2011 kreditní kartu. V roce 2013 bylo v Německu provedeno pomocí karet pouze 18 procent plateb. Pro srovnání, ve Francii 50 procent, 59 procent ve Velké Británii.

Newsletter