Silicon Valley chtěla zlomit banky. Nyní s nimi spolupracuje

V roce 2011 začal Brett King propagovat svou knihu „Průlom bank“. Společně s tím pak vytvořil startup, u něhož doufal, že bude mít v bankovním světě stejný dopad, jako měl Amazon na maloobchodní průmysl a Facebook na média. „Měli jsme obrovská očekávání, jak se staneme Facebookem bank a jak vytvoříme novou formu bankovních účtů,“ řekl King nedávno. Povedlo se?

Za šest let fungování v jeho společnosti Moven bylo založeno pouhých 60 000 nových bankovních účtů. Nyní tak King přistoupil k prodání svého softwaru přímo bankám, kterými kdysi pohrdal, a ty jej využívají jako součást svých mobilních aplikací. „Uvědomili jsme si, že pokud chceme miliony uživatelů, jako mají banky, tak je to pro nás o dost složitější úkol než budování nějaké sociální sítě,“ řekl King.

Silicon Valley již převrátila naruby velký počet průmyslových odvětví a není tomu tak dávno, kdy se zdálo, že Wall Street bude brzy dalším. Vlna finančních startupů rychle narostla a získala tak miliardy dolarů z investic. King je zkrátka jedním z mnoha technologických podnikatelů, jež se dostali do obrovských příkopů, které obklopují a chrání již existující finanční průmysl.

Chcete uspět v Silicon Valley? Jen ostré lokty nestačí

Venture kapitalisté, kteří zainvestovali miliardy dolarů do této vlny finančních technologií, jako jsou například Venmo nebo bitcoin, stále čekají, až se objeví nějaká hvězda, jež by se mohla stát opravdovou hrozbou alespoň části velkého bankovního businessu. „Mnoho lidí začne podnikat s myšlenkou, že nahradí banky,“ řekl Sheel Mohnot, venture kapitalista zaměřující se na finanční technologie. „Za tu dobu jsme si uvědomili, že opravdu nemáte jinou možnost než s bankami spolupracovat.“

Trump, regulace, banky, startupy

Prezident Donald Trump řekl, že chce podpořit inovace a nový business tím, že zredukuje všechny možné regulace, včetně těch finančních. Byla to právě omezení zavedená po finanční krizi, která donutila velké banky, aby snížily rizika v mnohých oblastech. To se pak ale stalo dobrou příležitostí pro startupy jako Moven, jež byly schopny riskovat.

Míra, ve které jsou banky chyceny do chomoutu regulačních povinností, se velmi pravděpodobně sníží právě díky prezidentu Trumpovi. Poradenská firma McKinsey odhadla, že digitální služby by mohly způsobit ztrátu 90 miliard dolarů, neboli 25 % zisků bank, pokud se budou služby i nadále v příštích třech letech více a více automatizovat.

Banky krouží kolem Silicon Valley

Nicméně, mnohé z těchto změn budou přicházet přímo od bank samotných, jelikož právě ony přijímají nové nápady ze světa technologií a redukují tak své vlastní „nedigitální“ činnosti, aniž by od nich odcházelo významnější množství zákazníků ke startupům.

Boj s větrnými mlýny?

Venmo tak sice upoutalo peněženky mnoha mladých Američanů, největší banky ale rovněž začaly poskytovat svou vlastní verzi této služby, přičemž některé říkají, že jsou v této činnosti již úspěšnější. Banky také spojily síly, aby společně vytvořily mobilní aplikaci Zelle, která má Venmo v roce 2017 překonat.

PayPal, který koupil Venmo v roce 2009, se tak neustále snaží najít cestu, jak vydělat peníze na službách, které jsou doposud primárně nabízené jako bezplatné. Očividným důvodem, proč startupy v USA nedosáhly stejného levelu růstu jako startupy v Africe nebo v Číně, je to, že většina Američanů již má přístup k relativně funkčnímu setu finančních produktů.

Wall Street versus Silicon Valley

„Pokud chcete řídit firmu v Americe, je nezbytné získat si vrátného, který schválí váš přístup do sítě,“ řekl Josh Reich, který prodal svůj bankovní startup Simple španělskému bankovnímu gigantovi BBVA. „Pokud jsme chtěli získat část jejich peněz, museli jsme se stát součástí tohoto bankovního systému.“

Online poskytovatelé půjček byli obzvláště ambiciózní ve snaze pokořit banky cestou mimo systém. Lending Club, který poskytuje osobní půjčky, a OnDeck, který se zaměřuje na půjčky malým firmám, zpočátku sice rychle rostly a staly se veřejně známými, ale obě společnosti nakonec narazily na limity, které omezují rychlost růstu úvěrových společností. Bank se ale tato omezení netýkají.

Možná nejambicióznějším projektem poslední doby, který se zaměřoval na převrat bank, byl bitcoin, jenž sliboval nový způsob držení a přesunu peněz naprosto vymykající se existujícímu bankovnímu systému. Virtuální měna se však nestala prostředkem držby a denní útraty peněz, jak mnoho nadšenců původně předpokládalo.

Nejbohatší Čech atakuje Británii, spustí vlastní banku

Newsletter