Češi milují hotovost. Ukrývají ji v peněžence, trezoru i v septiku


09:36 • 12. září 2016

Tagy: hotovost, ČR, koruna, úspory

 To, že Češi v oblasti financí patří mezi jeden z nejkonzervativnějších národů, je všeobecně známo. Pro západní země je poměrně běžné, když domácnost vlastní alespoň nějaké investiční portfolio s dluhopisy či akciemi. V Čechách se stále dává mnohem větší přednost „prasátku“, v některých případech dokonce i mnohem extrémnějším místům. Kde si Češi spoří a kolik?

 Navzdory růstu oblíbenosti plateb kartami má každý druhý Čech doma odloženo 5 až 10 tisíc korun. Ve 35 % mají peníze uloženy doma v trezoru, 8 % respondentů je má rádo pod kontrolou v peněžence. Dalšími místy pro úschovu peněz jsou např. toaletní potřeby nebo dokonce septik. Informace vyplynuly z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci.

 Podle průzkumu má 54 % Čechů doma uschovanou nějakou hotovost. Každý druhý má takto odloženo mezi 5 a 10 tisíci korunami, v celkovém průměru tato částka přesahuje 8 tisíc korun. Víc než 10 tisíc korun má doma v hotovosti 17 % respondentů, převážně seniorů. „Senioři jsou v oblasti financí zcela zákonitě tou nejkonzervativnější skupinou obyvatel. Často nemají sjednán ani bankovní účet,“ vysvětluje Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA.

Velkou částku v hotovosti doma nemívají lidé ve věku 45-59 let (ve 49 % případů), z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel (47 %) a Pražané (46 %). „Ve větších městech jsou už lidé zvyklí více platit kartami, proto u sebe mají jen drobnější částky, někteří jen několik desítek či stovek korun“, upřesňuje Tomáš Hládek a doplňuje: „Z hlediska bezpečnosti je tento přístup lepší. Když zloděj ukradne platební kartu, její majitel ji jednoduše a rychle ve své bance zablokuje. Když ale zloděj ukradne peněženku s hotovostí, bude okradený rád, když se mu vrátí alespoň jeho doklady, peníze už s největší pravděpodobností nikdy neuvidí.“

Kam ukrýt své peníze? Do trezoru!

Ve vymýšlení úkrytů pro své peníze jsou Češi spíše konzervativní. „Největšímu podílu respondentů, zhruba jedné třetině (35 %), připadá jako nejlepší a nejbezpečnější uschovat peníze v trezoru. Překvapením je druhé místo, kterým je pro 8 % dotázaných úplně obyčejná peněženka, a to z prostého důvodu – chtějí mít své peníze neustále pod kontrolou,“ uvádí ředitelka výzkumné agentury SC&C Jana Hamanová. Dalšími možnými místy je nábytek, ať již přímo skříň, nebo její šuplík, knihovna či konkrétní kniha. Ve výčtu se objevilo i ložní prádlo, matrace nebo polštář. V kuchyni bychom peníze schovávali nejraději do hrnečků či pod talíř. „Ač si Češi s úkryty hotovosti moc hlavu nelámou, najdou se ale i tací, kteří si vyrobí falešnou roli toaletního papíru nebo si udělají skrýš přímo v septiku,“ uzavírá Tomáš Hládek.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.