Ad Hoc Group. Nový vlastník NWR

AKTUALIZOVÁNO – Novým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR) je skupina Ad Hoc Group (AHG). Sdružuje tři britské investiční společnosti a má 60 procent hlasovacích práv. AHG chce nadále podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku. Skupina CERCL, která byla dosud většinovým akcionářem NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.​

Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) vláda počká na návrhy nového vlastníka. „My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou. Samozřejmě pro nás je prioritní řešit ta ohrožená pracovní místa našich horníků,“ komentoval dnes změnu vlastnické struktury NWR Babiš s tím, že schůzku s novými majiteli zatím domluvenou nemá.

Pařík uvedl, že AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR. Jako příklad dlouhodobé podpory OKD, prostřednictvím NWR, ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy Kč zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o 75 milionů eur a poskytnutím nových úvěrů ve výši 35 milionů eur při refinancování firmy v roce 2014. „Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu,“ dodal.

 

Těžební společnost NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, se v loňském 4. čtvrtletí propadla do ztráty 207 milionů…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 24. únor 2016

 

Podle něho jsou členy skupiny AHG mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. „Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD,“ řekl.

Ashmore Group je velký mezinárodní investiční fond, specializuje se na akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Vznikl v roce 1992, jeho vedení sídlí v Londýně, v čele stojí Peter Gibbs. Celková hodnota spravovaných aktiv na konci roku 2014 činila 63,7 miliardy dolarů (1565 miliard korun).

Investiční společnost Gramercy Funds Management LLC byla založena v roce 1998 s cílem využít investičních příležitostí na rozvíjejících se trzích a investorům se snaží poskytnout vyšší návratnost rizikových investic. Sídlí v americkém městě Greenwich ve státě Connecticut, ale kanceláře má také v Londýně, Hongkongu, Singapuru nebo Mexico City. Investiční společnost M&G Investment Management Limited má celosvětově přes 1500 zaměstnanců a založena byla již v roce 1931.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýkají s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová a NWR dnes uvedla, že počítá s dalším poklesem cen uhlí.

NWR dnes reportovala hospodářské výsledky. V loňském 4. čtvrtletí se propadla do hluboké ztráty 207 milionů eur. Ve stejném období roku 2014 hospodařila se ziskem 107 milionů eur. Tržby firmy vzrostly na 184,3 milionu eur z předloňských 172,3 milionu eur. Za celý loňský rok NWR meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur, když v roce 2014 vykázala ztrátu 21 milionů eur. 

Newsletter