Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Adidas +3 %. Odkup akcií, emise dluhopisů, závazek dividendy

Uklidnění akcionářů. To je zřejmě hlavní smysl dnešního oznámení společnosti Adidas. Světová dvojka ve výrobě sportovních oděvů a obuvi, jejíž akcie od začátku roku propadly o bezmála 34 procent, hodlá v následujících třech letech odkoupit zpět akcie až v objemu 1,5 miliardy eur.

Program zpětného odkupu akcií Adidas zahájí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a financovat ho hodlá převážně z volné hotovosti. Zčásti také z výnosů z chystaného prodeje dluhopisů, prvního od roku 2009. Emise v evropské měně denominovaných bondů v objemu až jedné miliardy eur má mimo využití ke zpětnému odkupu zároveň posloužit jako zdroj ke splacení dluhu firmy.

K tomu dnes Adidas oznámil záměr vyplácet ročně na dividendách 20 až 40 procent čistého zisku. Akcie firmy na zprávy reagují růstem na frankfurtské burze až o 3,7 % a snižují tak letošní ztrátu na zhruba 34 %. Padající cena akcií znepokojuje akcionáře a postavila firmu do hledáčku aktivistických investorů.

Adidas čelí silnější konkurenci ze strany světové jedničky Nike i menšího rivala Under Armour, do výsledků se negativně odráží také klesající trh s golfovým vybavením. V červenci firma zrušila dosavadní letošní prognózy zisku a upustila od všech cílů pro příští rok.

Pro vstřícný krok směrem k investorům je tak zjevně více než příhodná doba. Analytik Equita SIM, Fabio Fazzari dnes oznámené rozhodnutí firmy hodnotí jako „fér a dobře načasované“, a dodává: „Akcionáři Adidas si procházejí velmi náročným rokem, a nejsou-li investiční vyhlídky již tak působivé, pak myslím, že je rozumné vylepšit dividendovou politiku a využít volnou hotovost pro zpětný odkup.“

Výsledky hospodaření za 3Q firma oznámí 6. listopadu. Analytici v průzkumu Bloomberg očekávají pokles čistého zisku o 16 procent. Z výsledku loňského roku firma vyplatila dividendu ve výši 1,50 EUR na akcii.

Newsletter