Aerolinkám miliardáře Bransona se první den na burze daří: +30 %

Akcie letecké společnosti Virgin America při svém debutu na burze posílily o více než 30 procent. Virgin America jsou nízkonákladové aerolinky ze skupiny miliardáře Richarda Bransona, létat začaly v roce 2007.

Načasování primární nabídky podle agentury AP nemohlo být lepší. Akcie leteckých společností posilují, protože aerolinkám silně rostou zisky díky plnějším letadlům, růstu příjmů a poklesu cen pohonných hmot. Po letech ztrát jsou i Virgin America ziskové.

Aerolinky stanovily cenu akcií pro vstup na 23 dolarů. Po začátku obchodování akcie stouply na 27 dolarů a odpoledne se již prodávaly za 30,83 dolaru, což byl zisk 34 procent. Firma z primární nabídky 13,3 milionu akcií získala zhruba 307 milionů dolarů.

Bransonova skupina Virgin Group zůstává minoritním akcionářem firmy s podílem 24,8 procenta. Největším akcionářem je investiční fond Cyrus Capital Partners s podílem 32,8 procenta. Primární nabídka Virgin je první primární nabídkou amerických aerolinek od května 2011, kdy na burzu vstoupily Spirit Airlines.

Aerolinky Virgin America si vedou dobře v průzkumech cestujících, ale šest let byly ztrátové. Loni poprvé vykázaly zisk, a to deset milionů USD. Příjmy činily 1,42 miliardy USD. Firmu svazoval omezený počet destinací a skromný letový řád. Virgin loni přepravily šest milionů cestujících.

Od počátku roku 2013 se ceny většiny akcií amerických leteckých společností více než zdvojnásobily. Cena akcií Delta Air Lines a Southwest Airlines stoupla zhruba čtyřnásobně.

Newsletter