AI [ej:aj] ONLINE SUMMIT: Největší česká událost o umělé inteligenci vás zavede do budoucnosti

Petr Panzner, zdroj: Petr Panzner

Bez umělé inteligence se už v brzké době neobejdeme. Tato technologie nám čím dál tím víc zasahuje do životů a proniká i do dříve netušených oblastí. Je zkrátka jasné, že se s ní budeme muset naučit pracovat. Napomoci tomu chce i AI [ej:aj] ONLINE SUMMIT, který proběhne od 19. do 24. září. Jeho pořadatel, Petr Panzner, si klade ambiciózní cíle. Chce na této akci představit využití AI v různých oblastech jako například marketing, obchod, právo a další. Proto si taky pozval velké množství odborníků, kteří budou tyto oblasti divákům představovat.

Stylově, i tento rozhovor vznikl za použití AI. Petr Panzner vysvětluje tento způsob níže. Měla by se podle něj umělá inteligence vyučovat už ve školách? Jak dlouhou zkušenost s ní má? Přečtěte si rozhovor s Petrem Panznerem.

Jak jste vybíral řečníky na AI [ej:aj] Online summit? Proč by ho měli fanoušci této technologie sledovat?

Jednoduše. Nápad byl uspořádat největší český online summit o umělé inteligenci. Z toho pak logicky vyplynulo, že aby taková akce poskytla účastníkům dostatek informací a hlavně dovedností o využití AI v práci nebo běžném životě, musíme pro ni nadchnout experty z různých oborů. Odborníky, kteří se věnují umělé inteligenci na denní bázi a často už sami aktivně vzdělávají svoje publikum. A to nejen teoreticky, ale hlavně prakticky.

Odpověď na otázku, proč by měli fanoušci této technologie sledovat zrovna náš AI [ej:aj] Online summit, je také jednoduchá: protože nikde jinde na jednom místě a v tak krátké době nedostanou tolik praktických informací o umělé inteligenci jako zde. Pokrýváme velice široké spektrum témat – od marketingu přes texty, grafiku, SEO, obchod, IT, právo, etiku nebo třeba i reklamu.

Všechny přednášky budou během konání summitu dostupné zdarma. Stačí se jen zaregistrovat. Pak si už podle programu vyberete témata, která vás osobně zajímají nejvíce.

Budou na summit navazovat nějaké vaše další aktivity spojené s touto technologií? Pokud ano, jaké?

Ano, hned po summitu plánujeme spustit komplexní kurz zaměřený na umělou inteligenci v podnikání. Kurz je navržen tak, aby podobně jako summit pokryl důležité oblasti podnikání a poskytl cenné znalosti nejen podnikatelům a managerům, ale i zaměstnancům, kteří chtějí profesně růst.

Paralelně s kurzem připravujeme i webovou aplikaci založenou na technologii umělé inteligence. Ta vám umožní rychle vytvořit blogové články, texty na web nebo reklamu, vygenerovat obrázek či scénář pro video. Váš tým díky tomu ušetří desítky hodin práce. Součástí aplikace bude i „tým AI profesionálů“, kteří jsou vytrénováni tak, aby vám odpověděli na různé otázky spojené s podnikáním.

A do třetice pracujeme na jedné revoluční novince. Významná je hlavně pro český trh. Musím ale zatím zůstat tajemný, protože vše je ve fázi příprav a testování. Ale na tohle se opravdu hodně těším.

Jak dlouho se vy sám zajímáte o AI? Co vás k ní přivedlo?

O umělou inteligenci se zajímám už od roku 2018, kdy jsem se poprvé setkal se strojovým učením v praxi. Ale až na začátku roku 2022 ke mně přišla možnost používat AI při tvorbě textů. Objevil jsem a začal zkoušet zahraniční nástroj, který v sobě měl integrovaný jazykový model GPT-2. Nebylo to dokonalé, vlastně to bylo pro češtinu dost těžkopádné a robotické.

Už tehdy mě ale možnosti a budoucnost s umělou inteligencí fascinovaly. Věděl jsem, že je jen otázkou času, kdy AI začne zásadně transformovat pracovní postupy, návyky a efektivitu. Když v listopadu 2022 uvedli na trh ChatGPT-3.5, bylo mi okamžitě jasné, že AI technologie je nyní přístupná opravdu všem a my jako lidstvo stojíme na prahu revoluce.

Jak používáte AI ve svém životě?

V každodenním životě využívám umělou inteligenci různě a asi nikoho nepřekvapí, že i já nejvíce pracuji s ChatGPT. Konkrétním příkladem je i tento rozhovor. Místo abych odpovědi psal, diktuji je do nástroje AudioPen, který je schopný převést můj hlas téměř bezchybně na text. Ten poté importuji do ChatGPT spolu s konkrétní otázkou a požádám model, aby mi text přeformuloval do srozumitelné češtiny a opravil případné jazykové chyby. Výstup z ChatGPT pak projde jen mírnou úpravou, pokud některé formulace i poté nedávají smysl.

Celý tento proces mi umožňuje udržet autenticitu a původní myšlenku, ale také mi značně šetří čas, který bych musel věnovat vytváření a editaci textů. Tímto způsobem jsem schopen efektivně a rychle komunikovat své myšlenky, aniž bych musel být profesionální copywriter.

Jaké právní problémy může AI způsobit?

Právních otázek kolem umělé inteligence je opravdu mnoho. Je zřejmé, že se mezera mezi rychlostí vývoje AI a schopností legislativy (ne)reagovat na tyto výzvy pořád zvětšuje. Může to vést (a také povede) k obdobím jakéhosi „divokého západu“, ve kterých některé aspekty používání a aplikování AI nebudou legislativně pokryty vůbec. Jako příklad bych zmínil deepfake technologie (technologie klonování hlasu a vzhledu), u kterých očekávám, že se v masovém měřítku rozšíří už v příštím roce.

Z pohledu práva i jako neodborník vnímám nejpalčivější otázku autorství, tedy odpověď na to, kdo vlastní autorské právo na jednotlivé výstupy umělé inteligence. Mnohým z nás musí být jasné, že je to opravdu jen špička ledovce. I proto jsem na summitu dal prostor odborníkům, aby podnikatelé při práci s AI mohli zase o něco klidněji spát. Pokud vás zajímá, jak pracovat s výstupy (i vstupy) poskytované umělou inteligencí, nenechte si ujít středeční přednášku od e-legal na AI [ej:aj] Online summitu.

Zaspekulujte si – jaké zcela nové pracovní pozice může AI vytvořit?

Myslím si, že v horizontu jednoho až dvou let bude každá firma potřebovat minimálně jednu osobu, která se bude naplno věnovat jen umělé inteligenci. Bude to nutné, aby podnikatelé i firmy udrželi svou konkurenceschopnost. Ve větších organizacích budou vznikat specializované role přímo v rámci týmů či oddělení. Mluvíme tu o pozicích jako AI odborník na HR, AI odborník na marketing, AI odborník na sales nebo AI odborník na logistiku atp.

Tímto způsobem vzniknou nové pozice a výhodu budou mít ti, kteří se s umělou inteligencí naučí pracovat dříve než jejich kolegové. Včasné pochopení trendu a přizpůsobení se mu už teď, kdy o tom zatím jen spekulujeme, poskytne komukoliv, kdo to pochopí, obrovskou výhodu.

Měly by se o AI učit už děti ve škole? Pokud ano, jak by mělo školství uchopit výuku, aby vzbudilo v žácích zájem?

Jsem přesvědčen, že ano. Umělá inteligence by měla mít ve škole samostatný předmět a důvod je prostý. Dnešní školáci se za deset let ocitnou v pracovním prostředí, ve kterém bude AI běžnou součástí. Pokud se ve školství začne tomuto tématu věnovat pozornost už teď, může to naší zemi přinést obrovskou konkurenční výhodu do budoucna.

Co se týče metody výuky, to nechám pedagogům, ale představuju si, že by mohl vzniknout samostatný předmět, nebo by se například v rámci informatiky část věnovala i praktickému používání AI. Podobně jako se kdysi do výuky dostaly základy počítačové gramotnosti, měla by se výuka v této oblasti nově rozšířit i o praktické využití umělé inteligence. Takový krok by lépe připravil budoucí generaci na změny v pracovním prostředí, které AI nepochybně přinese.

AI hraje v našich životech rostoucí roli. Co podle vás hrozí lidem, kteří se rozhodnou tuto technologii zcela ignorovat?

V podstatě si myslím, že tito lidé nemají na výběr – umělou inteligenci budou muset dříve či později přijmout. Ignorování jim pouze sníží konkurenceschopnost, zejména v počátečních fázích, kdy se AI začne masově rozšiřovat ve společnosti. Je to podobné situaci s chytrými telefony nebo internetem; dnes si bez nich fungování v moderním světě nedokážeme představit. Očekávám, že za pět let bude situace s umělou inteligencí podobná.

Ti, kdo si z AI nevytvoří svého „osobního asistenta“, se stanou neproduktivní a budou zaostávat na na pracovním trhu. Toto riziko je také jedním z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli uspořádat AI [ej:aj] Online Summit, který začíná už 19. září. Chceme lidem ukázat, jak mohou AI efektivně a prakticky používat ve svém pracovním i osobním životě, a tím šetřit čas, peníze a získat tak větší konkurenceschopnost.

Petr Panzner začal v roce 2011 ve Frankfurtu u evropské top firmy v generování leadů. Založil ziskové online B2B kanály v Česku a na Slovensku s databázemi více než půl milionu uživatelů. Vedl velmi úspěšný online kurz v oblasti zdraví a hubnutí s milionovými kampaněmi. Spolupracoval na kurzech s top experty, jako jsou Petr Havlíček, Laura Janáčková nebo Marian Jelínek.

Vybudoval startup Notifikuj, který později prodal. Založil největší český katalog AI nástrojů na ejaj.cz a aktuálně pořádá vzdělávací program o AI pro podnikatele i širokou veřejnost.

Newsletter