Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Akcelerační program Perry Talents začíná. Startupy můžou získat 50 000 eur

Andrej Krúpa, zdroj: Perry Talents

Vybrané české a slovenské startupy se pokusí přiblížit svému cíli v rámci programu Perry Talents, který právě začíná. Až do května budou moci rozvíjet svůj projekt pod vedením mentorů a dřívějších úspěšných zakladatelů. Vybrané začínající firmy dostanou hned na začátek 50 000 eur pro rozvoj svého projektu, některé čeká i bootcamp v zahraničí.

Jaké startupy chce program přitáhnout? Které firmy uspěly v minulosti? Přečtěte si rozhovor se spoluzakladatelem Perry Talents Andrejem Krúpou.

Jaké startupy se účastní letošního ročníku? Na které technologie se zaměřují? Kolik se jich programu účastní?

Výběr startupů pro příští ročník stále probíhá. Přihlásit se mohou všechny technologické startupy, ale letos jsme se zaměřili hlavně na udržitelnost a zdravotnictví, takže se hlásí více startupů zaměřených na tyto oblasti. Do programu vybereme 8-10 projektů.

Dá se oproti předchozím ročníkům vysledovat nějaký posun v tom, na co se startupy specializují?

Vzhledem k tomu, že letošní ročník je zaměřen na udržitelnost a zdraví, je na tato témata zaměřeno více žádostí, konkrétně například na inovativní agrotechnologie nebo technologická řešení pro duševní zdraví. Každý rok se nám do soutěže hlásí různí účastníci, ale v posledních dvou letech se startupy možná trochu více zaměřují na řešení pro koncové uživatele (B2C) než na řešení pro podniky (B2B).

Vybrané startupy dostanou na začátku program 50 000 EUR. Podle jakých kritérií se budou vybírat?

Důležitým faktorem jsou samotní zakladatelé a jejich schopnosti, odhodlání a přístup. Produkt je samozřejmě také důležitý, ale často se mění, vyvíjí se různými způsoby a může se s ním hýbat. Dalším kritériem je fáze startupu. Měl by být relativně na začátku, kdy mu tato první investice pomůže s rozjezdem, ale musí mít alespoň MVP (minimum viable product, minimální životaschopný produkt, pozn. red.) nebo ideálně první zákazníky.

Které „success stories“ z minulých ročníků byste vyzdvihli?

Každý rok se objevují zajímavé úspěšné příběhy. Startupy DNA Era a Scase, které se v roce 2018 zúčastnily prvního ročníku soutěže Perry Talents, dnes zaznamenávají velký ohlas. Jejich úspěchy nás dnes těší ještě více.

Z minulého ročníku zaujaly investory české startupy jako Streambee a Tanganica.

Jak si vedou česko-slovenské startupy ve srovnání se zahraničím? Liší se nějak svým zaměřením a prezentováním? Na čem by měly zapracovat, aby zvýšily šanci na úspěch při vstupu na další trhy?

Česko-slovenské startupy jsou šikovné, ale často nemají tolik příležitostí, inspirace a podnětného prostředí pro rozvoj. Možná mají méně odvahy a sebevědomí než například Američané, kteří se umějí lépe prodat a prezentovat, ale to samozřejmě nelze zobecňovat. Zaměření se liší, například ve Skandinávii je mnohem více startupů, které se zabývají globálními problémy, což bychom rádi viděli i u nás.

Perry Talents akcelerační program umožňuje startupům vystoupit před investory, spojit se potenciálními klienty a získat know-how od mentorů a lektorů. Vybraným účastníkům programu zároveň poskytuje kanceláře v centru Bratislavy a Prahy. Zájemci se mohou přihlásit na www.perrytalents.com.

Newsletter