Akcie Burger Kingu vylétly o 16 %! Jedná se o spojení s kanadskou „koblihárnou“

Akcie fastfoodového řetězce Burger King rostou po zaznění zahajovacího zvonce na Wall Street skokově až o 16 %. Důvodem dnešní euforie je zpráva, že firma jedná o koupi největší kanadské sítě rychloobčerstvení Tim Hortons.

Jednání potvrdily již v neděli večer obě společnosti. Spojením Burger Kingu se sítí známou hlavně prodejem kávy a koblih by vznikl třetí největší fastfoodový řetězec na světě s celkem 18 tisíci restaurací ve stovce zemí a s tržní kapitalizací kolem 18 miliard dolarů. Značky Burger King a Tim Hortons by nadále fungovaly odděleně.

Transakce, která by znamenala mimo jiné přesun ústředí Burger Kingu z USA do Kanady, by firmě pomohla snížit daňovou povinnost. Na účet přesunů centrál amerických nadnárodních korporací se nedávno kriticky vyjádřila americká vláda a prezident Obama naznačil, že chystá opatření ve snaze tomuto trendu zabránit.

Burger King s ústředím v Miami provozuje přes 13 tisíc restaurací v 79 zemích světa, většina z provozoven fungují ve formě franšíz. BK na českém trhu působí od roku 2008, provozuje zde 14 restaurací. Tim Hortons má 3588 restaurací v Kanadě, 859 v USA a 32 v zemích kolem Perského zálivu. 

Newsletter