Akcie ČEZ padají na dividendě. Albánská dohoda přitom zlepší zisk

Tuzemská energetika ČEZ dnes tíží pražskou burzu. Spouštěčem jsou nenaplněné ambice ohledně dividendy vyšší než té, kterou navrhl management. ČEZ dnes uvedl, že žádný protinávrh k výši dividendy na páteční valnou hromadu nedostal. To je pro část investorů zklamání s ohledem na dříve pronesenou představu ministra financí Babiše o výplatě až 100% zisku v podobě dividendy. Proti tlaku na pokles akcií ČEZ přitom stojí včerejší dohoda s Albánií, která zisk ČEZ v letošním roce téměř s jistotou posílí. Do vývoje na titulu ale promlouvá také fakt, že akcie ČEZ v pondělí zavřely na nejvyšších úrovních od března roku 2013 a dostavil se tak určitý výběr zisků.

Vyplatí ČEZ „jen“ 40 korun na akcii?

Energetika ČEZ dnes potvrdila, že nemá žádný jiný návrh na výši výplaty dividendy ze zisku roku 2013 než ten, který podal sám management. A to je 40 korun na akcii, jinak vyjádřeno 61 procent loňského čistého zisku. Akcie ČEZ na zprávě v Praze oslabují až o více jak 1,5 procenta a zanořují se pod 600 korun. Akciový index PX pak oslabuje o více jak půlprocento.

Akcionáři ČEZu budou v pátek rozhodovat o dividendě

Akcionáři ČEZ rozhodnou dividendu 27. června. Management nebo Babiš?

Valná hromada ČEZ o dividendě rozhodne v pátek 27. června. Management navrhl rozdělit zisk po zdanění v celkové výši 26.373.301 tisíc korun z celkových 21.519.590 tisíc korun na výplatu dividendy, 25.500 tisíc korun ve prospěch odměn představenstva a dozorčí rady a 4.828.211 tisíc korun ve prospěch nerozděleného zisku minulých let. Rozhodným dnem pro dividendu má být 3. červenec, výplata pak k prvnímu srpnu.

Chybějící protitah zejména ze strany ministerstva financí je zklamáním pro část investorů. Ministr financí Andrej Babiš totiž ve druhé polovině března uvedl, že ČEZ by mohl z loňského výsledku akcionářům rozdělit 100 procent zisku. Vzbudil tím značný rozruch a později sám své vyjádření korigoval do roviny teoretického zdroje výnosů pro stát. U ČEZ obvyklou je výplata v rozmezí 50 až 60 procent čistého zisku firmy. V přepočtu na akcii by to znamenalo požadavek na dividendu kolem 65 korun místo managementem ČEZ navržených 40 korun na akcii. Jenže takový požadavek, ani jiný někde mezi návrhem vedení firmy a slovy ministra Babiše, ČEZu nepřišel. (Obdržel pouze dva protinávrhy, týkající se výplaty dividend na Slovensko.)

 

„Současná úroveň dividendy může být ve světle dřívějších příslibů ministra Babiše pro investory zklamáním a odpovídá tomu i aktuální pokles ceny akcie. Reálně je však při výplatě 40 Kč na akcii 61% výplatní poměr nejvyšší za poslední 4 roky. V příštím roce je pravděpodobný výplatní poměr vyšší. Korekce by tak měla být pouze krátkodobá, 100% výplatní poměr se od začátku jevil opravdu jen jako teoretická možnost,“ komentovala výši dividendy analytička trhů Roklen24.cz Lenka Švejdová.

ČEZ: Tendr na dostavbu Temelína a Dukovan zatím nechystáme, projekty rozvíjíme

S otázkou dividendy přitom souvisí i nedávné rozhodnutí ČEZ o ukončení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. ČEZ rozhodl o zrušení tendru 10. dubna v reakci na fakt, že vláda odmítla garantovat ceny elektřiny, tedy ziskovost projektu. Podle šéfa firmy Beneše je projekt bez státní podpory nemožný.

Dohoda s Albánií posílí letošní zisk

Vedle nenaplněného očekávaní ohledně dividendy by však na ČEZu měla působit kladně zpráva ohledně dohody v Albánii ohledně odškodnění za investici, ze které ČEZ albánská strana vytlačila. Racionální by tedy bylo mírnění ranních ztrát na titulu. Od včerejška víme, že ČEZ získá 100 milionů eur v ročních splátkách do roku 2018. To je suma, která se zhruba rovná jeho počáteční investici v zemi, kdy v roce 2009 koupil za zhruba 102 milionů eur 76% podíl v distributorovi CEZ Shpërndarje.

ČEZ se dohodl s Albánií. Získá zpět úvodní investici v zemi

„Dohoda je pozitivní zprávou, přestože narovnání zdaleka nepokryje všechny ztráty, které ČEZ v Albánii utrpěl. Například v kritickém roce 2012 zde ČEZ na úrovni EBITDA prodělal 5,8 miliardy korun,“ upozorňují analytici Komerční banky. „Částka 100 milionů eur odpovídá přibližně 5,1 koruny na akcii ČEZ, po zohlednění diskontování plateb a námi očekávaného posílení koruny vůči euru odhadujeme dopad na 4,3 koruny na akcii. Zaúčtování narovnání by navíc mohlo významně zvednout letošní čistý zisk. ČEZ doposud drží výhled 27,5 miliardy korun,“ uvedl Josef Němý z KB. Vedle inkasa z Albánie by měla působit další úsporná opatření. Šéf ČEZu Beneš nedávno oznámil, že ještě letos spustí energetika další úspory v rozsahu 2,2 miliardy korun.

Šéf ČEZ: Ještě letos spustíme další úspory za 2,2 miliardy korun

Newsletter