Akcie Googlu vyletěly od IPO o 1700 procent. Kdo rostl ještě dravěji?

Akcie firmy Alphabet zpevnily od vstupu na burzu před dvanácti lety o závratných 1700 procent, tehdy ještě na burze figurovaly pod jménem Google. Je ale dalších deset titulů indexu S&P 500, které zastínily zisky technologického gigantu, většinou jde o tech firmy.

„Většina z inovací přichází z tohoto odvětví,“ řekl Paul Hickey, spoluzakladatel firmy Bespoke Investment Group. Všiml si, že se většinou jednalo o firmy, které byly softwarově zaměřené.  

Na úplném vrcholu je společnost Monster Beverage, jejíž hodnota stoupla o neuvěřitelných 11 600 procent, následuje firma Priceline se ziskem 6900 procent a Illumina, jejíž akcie vyšplhaly o závratných 6600 procent.

Čtvrtá příčka patří dalšímu technologickému obru, kterým není nikdo jiný než Apple, jehož akcie se zhodnotily o 4700 procent, a to od 19. Srpna 2004, kde se s akciemi Googlu veřejně obchoduje. Před Google se ještě dostaly firmy Netflix, Alexion Pharmaceuticals, Intuitive Surgical, salesforce.com a Amazon.com.

„Některé z těchto firem se opravdu proměnily v dobré, solidní podniky, jejichž hodnota mnohonásobně vzrostla,“ uvedl Thomas Lee, spoluzakladatel a šéf výzkumu Fundstrat Global Advisors.

Širší index S&P 500 během posledních 12 let zpevnil o téměř 100 procent na rekordní maxima. To je mnohem méně, než zisky společnosti Google. Historicky jde ale o vysoké P/E ratio, což může vzbuzovat obavy u skeptiků býčího trhu.

Newsletter