Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Akcie Googlu vyletěly od IPO o 1700 procent. Kdo rostl ještě dravěji?

Akcie firmy Alphabet zpevnily od vstupu na burzu před dvanácti lety o závratných 1700 procent, tehdy ještě na burze figurovaly pod jménem Google. Je ale dalších deset titulů indexu S&P 500, které zastínily zisky technologického gigantu, většinou jde o tech firmy.

„Většina z inovací přichází z tohoto odvětví,“ řekl Paul Hickey, spoluzakladatel firmy Bespoke Investment Group. Všiml si, že se většinou jednalo o firmy, které byly softwarově zaměřené.  

Na úplném vrcholu je společnost Monster Beverage, jejíž hodnota stoupla o neuvěřitelných 11 600 procent, následuje firma Priceline se ziskem 6900 procent a Illumina, jejíž akcie vyšplhaly o závratných 6600 procent.

Čtvrtá příčka patří dalšímu technologickému obru, kterým není nikdo jiný než Apple, jehož akcie se zhodnotily o 4700 procent, a to od 19. Srpna 2004, kde se s akciemi Googlu veřejně obchoduje. Před Google se ještě dostaly firmy Netflix, Alexion Pharmaceuticals, Intuitive Surgical, salesforce.com a Amazon.com.

„Některé z těchto firem se opravdu proměnily v dobré, solidní podniky, jejichž hodnota mnohonásobně vzrostla,“ uvedl Thomas Lee, spoluzakladatel a šéf výzkumu Fundstrat Global Advisors.

Širší index S&P 500 během posledních 12 let zpevnil o téměř 100 procent na rekordní maxima. To je mnohem méně, než zisky společnosti Google. Historicky jde ale o vysoké P/E ratio, což může vzbuzovat obavy u skeptiků býčího trhu.

Newsletter