Akcie J.C. Penney vylétly o 18 %. První růst tržeb za tři roky

(Aktualizováno 10:07) Akcie amerického maloobchodníka J.C. Penney ve včerejším prodlouženém obchodování na Wall Street vylétly o 18,3 % výše (v průběhu připisovaly zisk až 27 %) poté, co firma za 1Q oznámila první růst tržeb od roku 2011 a nižší než očekávanou kvartální ztrátu.

Společnost, která za poslední tři roky prodělala celkem více než 2,5 miliardy dolarů, v prvních třech měsících letošního roku dokázala zvrátit trend odlivu zákazníků a posílila tržby o více než 6 % na 2,8 mld. USD (analytici očekávali 2,71 mld. USD). V loňském prvním kvartále tržby propadly o 16 % a o rok dříve o rovnou pětinu.

Úvod roku byl přitom pro americký maloobchod nepříznivý v důsledku mimořádně chladného počasí. To dopadlo i na giganta Wall-Mart, který včera zklamal na úrovni tržeb i zisku.

J.C. Penney podle analytiků „vstává z mrtvých“ pod vedením staronového šéfa Mika Ullmana, který se zaměřil na oprášení původní cenové politiky a marketingové strategie. Jeho kroky zpomalily odliv zákazníků. Ullman dle expertů stabilizoval společnost, otázkou zůstává, zda ji dovede k růstu. Za první kvartál JCP vykázala čistou ztrátu 352 mil. USD nebo 1,15 dolaru na akcii, v porovnání se ztrátou 348 mil. USD (1,58 USD/akcii) před rokem. Po očištění byla ztráta na akcii 1,16 USD proti konsensu 1,22 USD.

Ztrátová společnost včera oznámila, že disponuje hotovostí 1,17 mld. USD a dosáhla na novou úvěrovou linku v objemu 2,35 mld. USD, která nahradí původní bankovní půjčku 1,85 mld. USD. JCP zopakovala, že na konci roku očekává, že bude disponovat likviditou přes 2 miliardy dolarů.

Akcie maloobchodníka, které za letošní rok ke včerejšímu závěru (8,37 USD) ztratily 8,5 %, byly včera v rámci after-marketu oceněny až na 10,62 USD.

Newsletter