Akcie NWR +40 %. Miliardář Krúpa buduje podíl ve firmě

Akcie těžební skupiny New World Resources na pražské burze prudce posilují až o 40 procent na 0,28 koruny. Růst přichází po zprávě, podle které slovenský miliardář Pavol Krúpa nakupuje jak akcie tak dluhopisy NWR s tím, že v NWR bude chtít dosáhnout podílu, který mu umožní aktivně vystupovat na valné hromadě společnosti.

Z pozice aktivistického akcionáře se dle HN bude dožadovat odškodnění za údajné prohřešky managementu, které nijak neupřesnil. „Ano, akcie NWR skupuji, ale nebudu to dál komentovat. Je to na začátku.“ Řekl Krúpa pro HN. List hovoří o 5% podílu.

„Aktivita na titulu NWR byla na pražské burze v posledních dnech mimořádná ze strany lokálního brokera. Objem byl silný zejména 24. června, kdy bylo zobchodováno přes 50 milionů kusů akcií na úrovních 0,17 až 0,18 koruny za akcii. Dnes titul dále prudce posílil v rámci reakce dalších menších investorů na zveřejněnou zprávu. Objemy jsou ale již tlumenější a nedomníváme se, že dnešní vývoj je důsledkem nákupů uvedeného investora,“ uvedl Jiří Deml, trader obchodníka s cennými papíry Roklen360. 

Zdroje na investici NWR mohou pocházet i z nákupu akcií O2 před rozdělením společnosti na samostatného operátora O2 a infrastrukturní společnost CETIN. Od rozdělení společnosti a vzniku CETIN akcie významně stouply a Krúpa na investici v řádu stovek milionů korun vydělal, upozorňují HN.

Na počátku června NWR oznámila, že k září odejde z funkce finanční ředitel Marek Jelínek. Nahradí jej dosavadní ředitel právního odboru Boudewijn Wentink. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark se k 1. lednu 2016 stane výkonným ředitelem celé NWR. Na dubnové valné hromadě představenstvo NWR opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala a po odchodu Jelínka v něm nezbude žádný Čech. Zdeňku Bakalovi však stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR ovládají institucionální investoři i drobní akcionáři. Podle části analytiků chce Bakala z aktivit v NWR vystoupit zcela. 

V prvním letošním pololetí vykázala NWR zisk 26 milionů eur. Výsledek ovlivnila jednorázová položka v hodnotě 49 milionů eur, bez které by společnost ve čtvrtletí skončila ve ztrátě. Tržby meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur jak vinou poklesu prodejů tak cen uhlí. NWR letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Loni v říjnu dokončila firma kapitálovou restrukturalizací. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.

Newsletter