Akcie O2? Cenu nasměruje návrh dividendy, říká KB

(Aktualizace 3.12. 8:09) Akcie O2 se zotavily z listopadového propadu a obchodují zhruba o desetinu pod úrovní, za kterou vlastník PPF zvyšoval svůj podíl v povinné nabídce převzetí. Analytici Komerční banky označují za klíčový faktor budoucího vývoje akcie postoj PPF k dividendám. „Obáváme se, že dividenda značně klesne oproti poslední úrovni 18 Kč na akcii a v lepším případě bude na úrovni celoročního zisku v odhadované výši 14 Kč na akcii,“ uvádějí v nové analýze titulu. V ní potvrdili doporučení „držet“ a snížili cílovou cenu na 265 korun z dosavadních 273 korun na akcii. V Praze v úterý titulu uzavřel u 251 korun.

Dividenda by dle názoru KB mohla být reálně mnohem nižší, než uvedených 14 korun, ač pro to z pohledu volného cash flow není důvod. „To by pro nás bylo jasným signálem, že firma upřednostňuje předčasné splácení nového úvěru před výplatou akcionářům. Takový postoj by zřejmě vedl k prudkému poklesu ceny akcií. Na druhou stranu není stále vyloučený ani pozitivní scénář (např. dividenda v nezměněné výši). Podle našich odhadů by si firma mohla dovolit v následujících letech vyplácet dividendu v průměru až 20 Kč na akcii, aniž by se více zadlužovala. Proto náš výhled zůstává neutrální, akcie O2 doporučujeme držet,“ shrnuli svůj postoj analytici KB.

Tomáš Budník: Miliardy pro PPF nesou O2 budoucnost

Komerční banka potvrzuje slova generálního ředitele O2 Tomáše Budníka v exkluzívním rozhovoru pro Roklen24, že zadlužení firmy zůstane přes poskytnutí finanční asistence pod průměrem sektoru. „Věříme však, že minoritní akcionáři mohli mít větší prospěch, pokud by prostředky ze zvýšení zadlužení byly použity jinak. Akcie O2 jsou podle hlavních ukazatelů dražší než konkurenční společnosti v regionu střední a východní Evropy. Stále však spatřujeme potenciál pro vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je v současném prostředí velmi nízkých výnosů dluhopisů silným argumentem pro vlastnění akcií. Podmínkou ovšem je, aby vlastník souhlasil s rozdělováním veškeré volné hotovosti mezi akcionáře,“ hodnotí Komerční banka

Na změnu roční cílové ceny mělo dle analytiků vliv několik protichůdných faktorů. „Pozitivně se projevil pokračující pokles úrokových sazeb na trzích a nepatrné zlepšení našich dlouhodobých prognóz v reakci na výsledky za poslední dva kvartály. Cílovou cenu naopak snížil odliv hotovosti kvůli výplatě dividendy. Navíc jsme aplikovali diskont kvůli nejistotě budoucího postoje vlastníka k menšinovým akcionářům.

17. prosince se uskuteční klíčová valná hromada, která zřejmě bez komplikací schválí finanční asistenci. Do 16. ledna roku 2015 pak probíhá nabídka odkupu drobným akcionářům.

PPF nabídne odkup dalších akcií O2 po 277,15 Kč

O2 si půjčí až 32 miliard korun. Většinu pro PPF

Výsledky hospodaření za Q4 14 by měly být zveřejněny na konci února. „Spolu s celoročními výsledky firma dříve oznamovala i návrh na dividendu, loni se jej však investoři dočkali až v květnu,“ upozorňuje KB.

Newsletter