Akcie O2 jsou za dva dny o sedminu levnější. Proč?

Kurz akcií operátora O2 se na pražské burze druhý obchodní den po zveřejnění kvartálních výsledků sesunul od hladiny 240 korun za akcii až na 206 korun, za celé čtvrtletí oslabily o třetinu. Důvodem ale nejsou samotná čtvrtletí čísla, která zklamáním nebyla. Otázky směřují jinam.

Operátor O2 po 3Q: Mírnění poklesu tržeb pokračuje (+komentář)

Klíčová jsou v tuto chvíli tři témata: oddělení divize pevných linek, žádost o úvěr ve výši 24,8 mld. Kč ze strany majoritního vlastníka PPF a bližší informace ohledně dividendové politiky, shrnula analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

Odpověď na první otázku by měla být známa v řádu týdnů až měsíců. Už v řádu dní může přijít verdikt ohledně postoje O2 k žádosti PPF o půjčku v celkovém rozsahu 24,8 miliardy korun. Třetím otazníkem je dividenda a o tu se investoři tradičně starají „nejakutněji“.

Konferenční hovor O2 ČR: Počkejte si a uvidíte

„Nejistota ohledně budoucího použití cash flow společnosti je nyní pro investory jedním z největších rizik. Společnost O2 se sice pyšní velmi nízkým zadlužením a i po poskytnutí úvěru pro PPF by toto zadlužení zůstalo pod sektorovým průměrem (poměr čistého dluhu k očekávanému provoznímu zisku EBITDA pro rok 2015 by po navýšení dluhu narostl zhruba k hodnotě 1,5, přičemž podle dat agentury Bloomberg je sektorový průměr v současnosti 2), dopad na výplatu dividend by však byl znatelný,“ říká analytička Roklen24.

O2 ale připouští bližší komentář k otázce dividendy až po vyřešení výše uvedených dvou zásadních momentů a zřejmě s celoročními výsledky za 2014. Trh ovládá sázka na to, že po 18 korunách za akcii z výsledků roku 2014 výplata dividendy podstatně klesne či se až zcela zastaví.

„My se obáváme, že dividenda značně klesne. Domníváme se, že v lepším případě bude dividenda na úrovni celoročního zisku přibližně 14 Kč na akcii. Vidíme ale rizika i pro mnohem nižší dividendu,“ uvádí například analytik Komerční banky Josef Němý. A právě nejistotu ohledně budoucích dividend označuje za hlavní důvod propadu akcií O2. KB aktuálně reviduje cílovou cenu a doporučení pro titul. 

Newsletter