Akcie rostou po skotském NE, nová maxima Wall Street

Evropské akciové trhy si během páteční seance připisují menší zisky, když navazují na včerejší 1% růst po té, co zmizela poslední hrozba tohoto týdne v podobě hlasování o nezávislosti Skotska. Skotské „NE“ dnes dodalo investorům pozitivní náladu a především zámořské indexy se opět posouvají na nová historická maxima.

NE. Británie přežila Velká

Skotsko ne. Kdo další?

Pozorně se sleduje začátek obchodování s akciemi čínské společnosti Alibaba na burze NYSE. Úpis přesáhl hranici 21 mld. USD. Indexy S&P 500, DJIA i Nasdaq rostou v rozmezí 0,3 až 0,4 procenta.

Alibaba jde na trh za 68 USD/akcie. Bude NYSE napínat?

Z evropských indexů si nejlépe vede britský FTSE s 0,6 % růstem, který hájí od úvodu dne a skotského „NE“,   následovaný německým DAXem s 0,3 %. Francie je dnes pod tlakem poklesu tamních významných bankovních hráčů v červeném.

Z makrodat pro dnešní den vyšla výrobní inflace v Německu. Dle odhadů výrobní inflace skončila meziměsíčním poklesem o 0,1 %, meziročním o 0,8 %.

Akcie na pražské burze dnes táhne výše především telekomunikační operátor O2, která bez nových zpráv roste o více jak 6,5 % nad 309 Kč. Faktem je, že titul si polepší vahou v rebalancovaném indexu PX, který se přehodnocuje dnes po závěru trhu, stejně jako regionální benchmark CECE.

Rebalance indexu PX: Posílí Erste, oslabí KB. Lobkowicz nahradí Orco

Rebalance indexu CECE podpoří Erste, české zastoupení ale klesne

Zisky si připisuje i rakouská Erste, která se sune nad 543 Kč resp. o 1,2 % výše a roste i pojišťovací titul VIG a to o 1,3 % k 1 009 Kč. Těsně pod 650 Kč metou se obchodují akcie ČEZu, které tak velice rychle otočily svůj středeční propad pod 620 Kč za akcii a vrací se k novým letošním maximům. Celkový objem na trhu dosahuje nadprůměrných 678 mil. Kč, což souvisí s rebalancí indexů i odkladem obchodování za skotské referendum.

Newsletter