Akcie Telefóniky CR radíme prodat, zní od analytiků Komerční banky. Proč?

S cílovou cenou mírně níž zamířili u akcií telekomunikační fimy Telefónica CR (operátor O2) analytici Komerční banky po výsledcích za první čtvrtletí roku, které je vedly k mírnému zhoršení dlouhodobého výhledu. Akcie se již několik měsíců pohybují od úrovně 290 korun výš, ale nedosahují mety 305,60 Kč. To vyjadřuje vyčkávání na odkupní cenu PPF pro akcie Telefóniky CR od menšinových akcionářů. Schválení ČNB již PPF má, samotnou cenu ale ještě neoznámila.

Komerční banka snížila cílovou cenu akcií Telefóniky CR na 273 korun z 280 korun. Potvrdila doporučení titul „prodat“. Opírá se přitom zejména o výhled hospodaření, nikoli další faktory.

„Telefónica CR navrhla vyplatit dividendu ve výši 18 korun na akcii, což odpovídá loňskému nekonsolidovanému zisku. Firma se zatím nevyjádřila, zda nový Zákon o obchodních korporacích umožní podobně jako v minulých letech navyšovat dividendu o platbu ze snížení kapitálu,“ uvádí v reportu Josef Němý, analytik Komerční banky.

ČNB kývla PPF na cenu odkupu akcií Telefóniky CR od menšinových akcionářů. Jak ji vidí analytici?

Představenstvo Telefóniky CR navrhne hrubou dividendu 18 Kč na akcii

O2 v 1Q: Neomezené tarify zatím nesou pokles tržeb i zisku. Učí ale spotřebě dat

Pokud by to doping dividendy ze snížení kapitálu nadále možný nebyl, čeká Komerční banka u Telefóniky CR již od příštího roku další značný pokles dividendy a její stabilizaci na úrovni pouze zhruba 13 korun na akcii. Pokud by platby ze snížení kapitálu možné byly, čeká Němý stagnaci dividendy na letošní úrovni. „Ccož by ve srovnání s průměrem evropského telekomunikačního sektoru znamenalo jen lehce nadprůměrný výnos,“ dodává s tím, že zároveň je titul relativně drahý pohledem EV/EBITDA.

Na úrovni celého roku čeká Komerční banka pokles tržeb Telefóniky CR ke hranici 44 miliard korun, tedy o necelých 7 %. Na OIBDA úrovni počítá s poklesem o bezmála 14 %, u čistého zisku o necelých 29 % do blízkosti čtyř miliard korun.

V následujících letech očekává Komerční banka stabilizaci poklesu tržeb a OIBDA. „Tlak na ceny sice může pokračovat a to především v českém mobilním segmentu, po migraci naprosté většiny smluvních zákazníků na tarify FREE je však již podle našeho názoru toto riziko výrazně nižší. Firma navíc stále vidí prostor pro zvyšování efektivity a tak očekáváme mírný pokles provozních nákladů i v příštím roce. Čistý zisk by pak díky klesajícím odpisům mohl již od roku 2016 začít růst,“ odhaduje Josef Němý.

Newsletter