Akcie Tesco po finanční chybě padají o 12 %. Firma přehnala výhled

Akcie maloobchodního řetězce Tesco propadají o 11,8 procenta a jsou největší zátěží evropského akciového indexu Stoxx600 poté, co firma oznámila, že výhled zisku za první pololetí nadhodnotila o 250 milionů liber. Kvůli tomu odsouvá publikaci pololetních výsledků z 1. na 23. října 2014 a na pomoc si najala poradce z Deloitte a Freshfields.

„Odhalili jsme vážné pochybení a adekvátně zareagovali,“ uvedl nový šéf firmy Dave Lewis. „Konečné kroky podnikneme až v reakci na výsledek vyšetřování,“ dodal. Lewis nahradil v srpnu Phila Clarka,který firmu vedl tři roky. 

Tesco okamžitě utvrdilo, že tato věc nejde za ním a spadá do období před jeho nástupem. Přesto záležitost hrozí vyvoláním personálního zemětřesení v managementu a správních orgánech firmy, zřejmě nikoli proti osobě nově nastoupivšího šéfa Lewise. Propad akcií Tesco je nejhlubší od ledna roku 2012.

Pod Clarkem se Tesco snažilo osvěžit vzhled a strukturu nabídky svých prodejen (za zhruba miliardu liber), zákazníky se snažilo nalákat zázemím pro děti, pekárnami nebo i zumbou, píše Bloomberg. Místo toho má za sebou Tesco do srpna nejprudší propad tržeb za dvě desetiletí (-4 %) a pokles domácího tržního podílu o 1,4 % na 28,8 %, vyplývá z dat Kantar Worldpanel. Aldi a Lidl jsou v Británii na tržních podílech 4,8 % a 3,6 %, pro ně ale rekordních.

29. srpna Tesco poskytlo výhled pro provozní zisk v rozmezí 2,4 až 2,5 miliardy liber pro celý fiskální rok 2014/2015 a pro první pololetí padl odhad 1,1 miliardy liber. Analytici nyní očekávají celoroční EBIT 2,47 miliardy liber při tržbách 62,3 miliardy liber.

Akcie Tesco již  před dneškem ztrácely od počátku roku 31 procent a za posledních 12 měsíců jsou v rámci maloobchodního subindexu nejslabším hráčem.

Newsletter