Akcie VIG propadají po prudkém zklamání výsledky i výhledem

AKTUALIZOVÁNO: Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) zveřejnila předběžné hospodářské výsledky za loňský rok. Ty lze jednoznačně nazvat profit warningem kvůli výsledku roku 2015 i výhledu pro letošek a investoři si zprávu tak přeložili. Akcie VIG v Praze v průběhu dne prohloubily ztráty na závěrečných -16,4 % a 508 korun za akcii. 

Zisk VIG před zdaněním dosáhl 172 milionů eur. Zasáhl jej zejména horší finanční výsledek, dále odpisy majetku, které VIG započítal ve třetím loňském čtvrtletí a odpisy, které VIG zaúčtoval v posledním loňském čtvrtletí vůči aktivitám v Polsku a Rumunsku. Výsledky výrazně zklamaly vůči odhadům analytiků dle Bloomberg.

„Prostředí nízkých úrokových sazeb vedlo k poklesu celkového předepsaného pojistného skupiny o 1,4 procenta. Předběžný zisk před zdaněním za rok 2015 dosahuje zhruba 172 milionů eur. … Dividendovou politikou VIG je rozdělení nejméně 30 procent upraveného čistého zisku. Management se rozhodl navrhnou dividendu 0,60 eur ze zisku roku 2015, což znamená 78% výplatní poměr,“ uvedla skupina v prohlášení, které je profit warningem.

Meziročně je dividenda méně než poloviční. Pro letošek management VIG očekává nejméně dvojnásobný zisk před zdaněním oproti loňskému roku. Cíl zní až 400 milionů eur. I to je ale zhruba o šestinu za odhady analytiků. „Pro rok 2016 plánuje VIG nejméně zdvojnásobit zisk před zdaněním proti roku 2015 a cílí na až 400 milionů eur,“ uvedla skupina VIG k výhledu pro rok 2016.

Newsletter