Akcie VW letí vzhůru: Skandál s CO2 bude menší…

Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vypouštěných automobily z koncernu Volkswagen mají mnohem menší rozsah, než se původně předpokládalo. Volkswagen začátkem listopadu uvedl, že zhruba 800 tisíc jeho aut zřejmě vypouští do ovzduší více CO2 a má větší spotřebu pohonných hmot, než do té doby tvrdil. Finanční dopad odhadl na dvě miliardy eur. Dnes ale oznámil, že chybné údaje se týkají pouze 36 tisíc vozů a jen VW. Akcie reagují prudkým 7% růstem nad 133 eur.

„Vypadá to, že rozsah problémů VW se snižuje,“ uvedl analytik Frank Schope ze společnosti NordLB. Koncern v listopadu varoval, že zjištěné nesrovnalosti v údajích o emisích CO2 by mu mohly způsobit hospodářskou újmu kolem dvou miliard eur (zhruba 54 miliard Kč). „Původně předpokládaný dopad na hospodářské výsledky v objemu dvou miliard eur se nepotvrdil,“ uvedla dnes firma. Po rozsáhlém interním testování a měření je podle automobilky jasné, že téměř všechny modelové varianty, u kterých panovaly pochybnosti ohledně údajů, přece jen odpovídají původním hodnotám CO2. „Mírné odchylky byly zjištěny pouze u devíti modelových variant značky Volkswagen,“ upozornila firma.

Volkswagen v Česku podle ministra Mládka odškodňovat nebude

olkswagen však čelí rovněž skandálu kvůli používání softwaru, který umožňuje při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncern v září přiznal, že tento software po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů automobilů, včetně asi 1,2 milionu vozů české součásti Škoda Auto.

Kdy nakupovat akcie po skandálech typu Volkswagen?

Volkswagen si již na svolávání těchto automobilů k úpravě dal stranou 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard Kč). Podle analytiků by po zahrnutí pokut a výdajů na správní spory mohly náklady automobilky související s tímto skandálem překročit 40 miliard eur (1,1 bilionu Kč).

Volkswagen svolá v Německu 2,5 milionu aut, 287 tisíc škodovek

Newsletter