Akciová bublina ve světle historie. Soustřeďte se na rychlost

I když debata o nadhodnocených amerických akciích se mnohým zainteresovaným zdá být již nudnou a ohranou písničkou, vedle těch, kteří jsou přesvědčeni, že jednou „to zkrátka spadnou musí“, a těch, kteří tuší, že „to“ přijde nejpozději za rok či dva, se najde také mnoho oslněných onou spanilou jízdou. Tito lidé prostě věří, že americké akciové indexy mohou růst až do nebes. A mohou?

Jeremy Grantham, britský investor, spoluzakladatel a hlavní investiční stratég bostonské společnosti Grantham Mayo van Otterloo (GMO), v tomto směru nevidí na škodu připomenout, že nynější americká akciová rally je opravdu skutečnou bublinou. V dopise svým klientům to ukázal na příkladu rychlosti jejího vzniku. Zároveň ji připodobnil k těm, které už známe z historie.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

To nejzajímavější z Granthamova dopisu vybral server Zero Hedge. Na začátku se můžeme podívat na index Dow Jones, který si v poslední době připisuje neustále nové a nové plusové body, avšak jak ukazuje graf, děje se tak ve značně odlišných intervalech. Například trvalo pouhých 24 dní, aby hodnota indexu vyrostla z 10 000 na 11 000. Tehdy se totiž psal rok 1999 a dot-com bublina právě šplhala na svůj vrchol. Stejný počet dní trval nárůst z 20 000 na 21 000 z minulého roku. Nejrychleji ovšem Dow Jones získal svých posledních tisíc bodů, a to za 23 dní. Nyní již dosahuje hodnoty zhruba 25 400.

Pokud se podíváme na historické bubliny, na první pohled si můžeme všimnout jejich pozoruhodné symetrie. Při bližším zkoumání pak odhalíme další společné znaky – „nafouknutí“ bubliny obvykle bývá velmi rychlé. Ještě rychlejší ovšem zpravidla bývá její prasknutí, kdy se ceny aktiv po období explozivního růstu vydají zcela opačným směrem.

Máme teorii, která dokáže vysvětlit bubliny?

Grantham vidí velký význam především v tom, že od doby, kdy můžeme na grafech vysledovat počínající bublinu, charakteristickou prudkým růstem cen, který později dosáhne svého vrcholu, trvá zhruba 3,5 roku, než se trh vrátí na svou původní úroveň. A teď to nejdůležitější. Index S&P 500 za posledních 21 měsíců vzrostl o 60 %, což lze považovat za onu finální bublinovou fázi. To pak znamená, že obrat trendu by měl nastat ještě v tomto roce, přičemž trh by se měl vrátit na původní úroveň. 

Ačkoliv Grantham považuje americké akcie za zjevně nadhodnocené, neznamená to, že by nebyly atraktivní investiční příležitostí – právě ke konci bublinové fáze totiž bude růst cen akcelerovat nejvíce. Důležité ovšem bude včas z vlaku vystoupit.

Nadhodnocené akcie? Pět investičních tipů, jak na ně

Newsletter