Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Akciové rekordy na denním pořádku. Kdo to, ksakru, pořád nakupuje?!

Pokud se každý den nevěřícně díváte na vývoj světových trhů a vrtá vám hlavou, kdo při těchto cenách nakupuje, nejste sami! Rozhodl jsem se proto udělat menší průzkum, až jsem narazil na graf od banky Societe Generale, který vysvětluje mnohé.

Nakupují centrální banky! Ono je přeci jenom rozdíl ze svých těžce naspořených peněz nakoupit akcie na historických maximech, anebo využít v podstatě neomezených finančních prostředků, které mají centrální banky k dispozici.

Na grafu níže můžete pozorovat například aktivitu japonské centrální banky (Bank of Japan, BoJ). Trend je zde docela jasný, nemyslíte? Meziroční nárůst nákupní aktivity v oblasti burzovně obchodovaných fondů (tzv. ETF) činil 80 %, a to až na rekordních 16 bilionů jenů. V překladu to znamená, že japonská centrální banka drží ve svém portfoliu 75 % všech japonských ETF! V dolarovém vyjádření je to zhruba 144 miliard USD.

Bank of Japan je zároveň největším akcionářem v naprosté většině hlavních japonských firem. Zdá se mi to, nebo je tohle hodně absurdní situace? Další otázka, která by vás při pohledu na tato čísla mohla napadnout, je – kdy to šílenství skončí? Až budou vlastnit celý japonský trh a nikdo už jim do toho nebude kecat?

Tomáš Suchomel: Proč jsou opce mnohem lepší než akcie?

Koho by zajímala přesná čísla a největší pozice „BoJky“, podrobnosti naleznete v tabulce níže.

Masivní nákupy ale nejsou doménou pouze Japonců. Byť v tomto směru drží Bank of Japan jasné prvenství, aktivní je i Evropská centrální banka. Americký Fed již sice – na rozdíl od BoJ a ECB – ukončil svůj program kvantitativního uvolňování, i tak ale nadále provádí reinvestice v podobě nákupů dalších, především dluhových instrumentů. Asi nejlépe celou situace zobrazuje následující graf…

 

Newsletter