Akciové trhy chtějí doping z Fedu. Yellenový je posunula výš

Akciové trhy na obou stranách Atlantiku zaregovaly mazáním ztrát a vzestupem na slova šéfky Fedu Janet Yellenové na prestižní konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole. Klíčovými body jsou vzkaz, že trh práce stále není dost silný, Fed vnímá významné nevyužití zdrojů na trhu práce a příliš brzké utažení měnové politiky, jdoucí za růstem inflace k 2% cíli, může pracovní trh zabrzdit na cestě k plnému oživení.

Dow Jones a S&P 500 obchodují s jen velmi mírnými ztrátami, hlavní evropské indexy odepisují od takřka nuly do 0,6 %. Svým posunem výš v reakci na slova Yellenové akcie znovu dokázaly, že si přejí pokračující podporu Fedu.

Za mimořádně obtížné označila Yellenová nastavení měnové politiky z pohledu rozpoložení mezi vývojem amerického trhu práce a inflace. „Neexistuje jasný recept, neobvyklé aspekty oživení americké ekonomiky mohou vztah mezi zlepšujícím se trhem práce a vzrůstající inflací posunout kterýmkoli směrem,“ řekla mimo jiné Yellenová.

Americký trh práce se podle šéfky Fedu zlepšil tempem mnohem rychlejším, než měnový výbor americké „centrální banky“ předpokládal. „Utažení měnové politiky, jakmile se inflace dostane zpět ke dvěma procentům, ale může zabránit pracovnímu trhu v plném oživení. Při opačném uvažování ale hrozí přílišné oddálení měnového utažení,“ poznamenala Yellenová s tím, že Fed musí bedlivě vážit plnění duálního cíle (nezaměstnanost, inflace) a neexistuje žádný předem daný scénář jeho kroků při dosažení nějaké konkrétní úrovně jednoho z cílů.

Míra nezaměstnanosti podle Yellenové sice  postupně klesá, jiná měřítka ale mohou nadále naznačovat slabost. Mezi nimi je například vysoký počet lidí nezaměstnaných více než šest měsíců, rostoucí počty zaměstnanců na částečný úvazek a slabý růst mezd.
Samotná míra nezaměstnanosti podle šéfky Fedu nezachycuje miliony lidí, kteří kvůli slabému trhu práce přestali hledat zaměstnání, nebo se museli spokojit se zkráceným úvazkem. Posoudit, zda už je ekonomika blízko stavu plné zaměstnanosti, „komplikují posuny ve struktuře trhu práce a možnost, že těžká recese vedla k dlouhodobějším změnám ve fungování trhu“, uvedla Yellenová.

Yellenová ale připustila, že Fed může také zahájit zvyšování sazeb mnohem dříve, než se FOMC dnes domnívá, pokud uvidí souběh rychlejšího vzestupu inflace a rychlejšího oživení trhu práce. Celkově ale byl projev obhajobou jejího dosavadního postoje, podle něhož „velká recese“ změnila ekonomiku a trh práce tak, že tomu ekonomové ještě plně nerozumí. Lepší je tak podle Yellenové čekat, protože neodůvodněně rychlé zpřísnění měnové politiky by ekonomiku poškodilo.

Úsudek o situaci na trhu práce je nyní klíčem k rozhodování o měnové politice. Někteří členové Fedu v poslední době stále více argumentují tím, že ekonomika je už v natolik dobré kondici, že další udržování nízkých sazeb může vést k růstu inflace a především k vytváření nebezpečných cenových „bublin“ na trzích investičních aktiv. Yellenová ale zastává názor, že před zvyšováním úroků je nutné mít jistotu, že trh práce se plně zotavil.

K diskusi o trhu práce přispěly v Jackson Hole některé nové ekonomické studie. Podle rozboru dvou amerických expertů na pracovní trh ztrácí trh práce v USA dynamiku už od 90. let, což se může promítat do nižší zaměstnanosti, produktivity a mezd.

Newsletter