Akciové „vykřičníky“ pro rok 2016

Blíží se konec roku a s ním se postupně začínají množit i doporučení a varování pro ten příští. Jako poslední se do řady „věštců“ připojila britská Citibank. Ta se ve svém výhledu zaměřila na to, na co by si měli investoři v roce 2016 dát pozor.

Nadcházejících 12 měsíců se dle banky ponese ve znamení mnohem méně akomodativní měnové politiky, pomalého růstu a geopolitických rizik. Hlavní stratég Citigroup Jeremy Hale tvrdí, že existuje dokonce 65% pravděpodobnost toho, že se Spojené státy propadnou do recese.

Na základě těchto vyhlídek tak banka sestavila soupisek několika fundamentů, které by mohly pro příští rok určovat sentiment akciového obchodování.

Tlak na marže

Citi očekává, že během příštího roku stoupnou náklady pracovní síly. To by pak ve výsledku mělo působit na obchodní marže amerických podniků, což by se nutně projevilo v konečných cenách.

Investiční sentiment

Banka předpokládá, že se během příštího roku investiční sentiment změní v neprospěch akcií. Této představě nahrávají i současné úrovně amerického indexu S&P500, které jsou dle Citi neudržitelné.

Doprava

Pro americkou ekonomiku by mohl představovat problém samotný sektor dopravy. Jen za letošní rok se index Dow Jones sledující zmiňovaný segment propadl o zhruba 17 %, jen za prosinec benchmark odepsal více jak 6 %. Hale věří, že je tento propad spojen s celkovým vývojem americké ekonomiky, která dle jeho slov nevykazuje nikterak zajímavý růst, což se do budoucna pravděpodobně nezmění.

Drahé ovy

Z historických dat vyplývá, že cena zlata a paládia koreluje s vývojem indexu S&P500. V poslední době se však toto „pravidlo“ nepotvrzuje. Cena drahých kovů klesá, zatímco akcie se stabilně pohybují kolem současných úrovní, což by mohlo naznačovat brzký akciový pád.

Úvěrové spready

Dluhopisy s investičním ratingem opětovně zlevňují. Ten samý scénář proběhl již na začátku tohoto roku, přičemž ho poté následovala 12% korekce na akciových trzích. Ten samý průběh by se v první polovině příštího roku mohl opět opakovat.

Recese zisků

I přesto, že zisky amerických společností nebyly za třetí kvartál vůbec špatné v porovnání s predikcí 5% poklesu, další očekávání už pozitivnímu výsledku neodpovídají. Poslední kvartál by dle odhadů měl skončit propadem zisků o velikosti 4,5 %, což by za celý rok odpovídalo téměř procentnímu poklesu. První tři měsíce roku 2016 by pak měly vykázat smrštění profitů o zhruba 2,4 %.

Sledujte peníze

Citi zdůrazňuje, že americké akciové fondy si prošly silným odlivem kapitálu, a to zhruba o 3 % z celkové hodnoty spravovaných aktiv. Tento vývoj tak koreluje s narůstající nervozitou investorů, která je silně podpořena například očekáváním ohledně navýšení amerických úrokových sazeb.

Newsletter