Akciový trh se vytrácí

Svět akcií už není, co býval. Pomineme-li činnost centrálních bank, díky kterým trhy sahají po historických maximech, se ve finančním prostředí objevil další poměrně nebezpečný trend. Firmy už jednoduše netouží stát se veřejně obchodovanými společnostmi a dávají přednost formě neveřejného obchodu. Co z toho vyplývá? Akciový trh se postupně vytrácí.

Obzvláště se s tímto vývojem setkáte ve Spojených státech. Podle Stevene DeSanctise, akciového stratéga společnosti Jefferies, se počet firem, jejichž akcie jsou obchodované na burze, strmě propadá. Jeho slova pak potvrzuje i Centrum pro průzkum cen a cenných papírů. Množství na burzách zaknihovaných akcií, tedy firem, se z 6 364 z roku 1997 snížil na 3 267, což je nejnižší číslo od roku 1984.

Všichni křičí „sell“! Ale proč?

„Vinou absence nových IPO, rostoucího počtu fúzí a akvizic a narůstajícím objemem zpětných odkupů vlastních akcií se americký akciový trh postupně zmenšuje,“ přepisuje DeSanctisova slova server Business Insider. „Společnosti už netouží stát se veřejně obchodovanými kvůli vyšším nákladům, které jsou spojené například se zákonem Sarbanes-Oxley. Svou roli hraje i fakt, že soukromý trh se stal mnohem větším zdrojem možností financování, než tomu bylo kdykoliv předtím.“

Klesající počet akcií pak negativně ovlivňuje i výkon investorů, především manažerů akciových fondů. Právě ti jsou vinou zmenšující se palety investičních možností nuceni se doslova sdružovat do poměrně malé skupiny titulů, potažmo samotných sektorů. Takovéto „stádní“ jednání se nutně projeví v samotném zhodnocení, které je oproti minulosti, kdy bylo mnohem snazší narazit na neotřelou příležitost s obrovským potenciálem, prokazatelně nižší.

Newsletter