Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v lednu zaznamenala nejrychlejší pokles za téměř tři a půl roku. Klesla ještě výrazněji než v předešlém měsíci. Dnešní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů tak dokládají další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.
Akcie na čínských burzách v reakci na zprávu oslabovaly. Shanghai Composite klesl o 1,8 procenta a hongkongský index Hang Seng odepsal o 0,5 procenta. Rostly naopak japonské akcie, index Nikkei zpevnil o téměř dvě procenta.
Index nákupních manažerů v průmyslu klesl první měsíc roku na 49,4 bodu z prosincové úrovně 49,7 bodu a byl na minimu od srpna 2012. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles jen na 49,6 bodu. Ukazatel zůstal pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru, šestý měsíc po sobě.
Čína se bojí spekulace na propad jüanu a má rozhodně proč. Kdo sází na to, že trefí „moment George Sorose“?
Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. leden 2016
Čínský průmysl podkopávají klesající ceny a přebytek výrobních kapacit v klíčových sektorech, zejména v ocelářství a energetice. Pokles aktivity v průmyslu ukázal za leden i index soukromých výzkumných firem Markit a Caixin.
Státní i soukromé indexy nákupních manažerů ukazují na slabou domácí i zahraniční poptávku a rušení pracovních míst. Čínská vláda například plánuje rozsáhlé omezování kapacit ve výrobě oceli.
Index podnikatelské aktivity ve službách klesl v lednu podle statistického úřadu na 53,5 bodu z prosincových 54,4 bodu. Sektor služeb se má po dle nové strategie čínského vedení stát novým motorem růstu a jeho podíl na ekonomické produkci se blíží 50 procentům.
Čínská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 6,9 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za 25 let. Čína zvolnila i v posledním loňském čtvrtletí, kdy se její hrubý domácí produkt zvýšil v meziročním srovnání o 6,8 procenta, nejméně od prvního čtvrtletí 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Pokračující útlum ekonomiky vyvíjí další tlak na čínskou vládu, která se po nedávném propadu akciových trhů snaží obnovit důvěru investorů.