Aktivita čínského průmyslu prudce klesla

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v lednu zaznamenala nejrychlejší pokles za téměř tři a půl roku. Klesla ještě výrazněji než v předešlém měsíci. Dnešní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů tak dokládají další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.

Akcie na čínských burzách v reakci na zprávu oslabovaly. Shanghai Composite klesl o 1,8 procenta a hongkongský index Hang Seng odepsal o 0,5 procenta. Rostly naopak japonské akcie, index Nikkei zpevnil o téměř dvě procenta.

Index nákupních manažerů v průmyslu klesl první měsíc roku na 49,4 bodu z prosincové úrovně 49,7 bodu a byl na minimu od srpna 2012. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles jen na 49,6 bodu. Ukazatel zůstal pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru, šestý měsíc po sobě.

 

Čína se bojí spekulace na propad jüanu a má rozhodně proč. Kdo sází na to, že trefí „moment George Sorose“?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. leden 2016

 

Čínský průmysl podkopávají klesající ceny a přebytek výrobních kapacit v klíčových sektorech, zejména v ocelářství a energetice. Pokles aktivity v průmyslu ukázal za leden i index soukromých výzkumných firem Markit a Caixin.

Státní i soukromé indexy nákupních manažerů ukazují na slabou domácí i zahraniční poptávku a rušení pracovních míst. Čínská vláda například plánuje rozsáhlé omezování kapacit ve výrobě oceli.

Index podnikatelské aktivity ve službách klesl v lednu podle statistického úřadu na 53,5 bodu z prosincových 54,4 bodu. Sektor služeb se má po dle nové strategie čínského vedení stát novým motorem růstu a jeho podíl na ekonomické produkci se blíží 50 procentům.

Čínská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 6,9 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za 25 let. Čína zvolnila i v posledním loňském čtvrtletí, kdy se její hrubý domácí produkt zvýšil v meziročním srovnání o 6,8 procenta, nejméně od prvního čtvrtletí 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Pokračující útlum ekonomiky vyvíjí další tlak na čínskou vládu, která se po nedávném propadu akciových trhů snaží obnovit důvěru investorů.

Stratég pro Roklen24: Asijské trhy mají na dvouciferný růst

Newsletter