Akviziční bomby roku 2015?

Rok 2014 proběhl v duchu několika mega obchodů v oblasti fúzí a akvizic. Některé světově známé korporace expandovaly tím, že skupovaly konkurenční společnosti, aby ještě víc rozšířily svou expozici na trhu. Mediální a kabelový gigant Comcast koupil druhou největší kabelovou a telekomunikační společnost ve Spojených státech Time Warner Cable a telekomunikační společnost AT&T koupila DirectTV. To jsou pouze dva příklady těch nejdražších převzetí, která letos proběhla. Agentura Bloomberg odhaduje, že se celkový objem fúzí a akvizic za rok 2014 vyšplhal na zhruba 2,9 bilionu dolarů.

Ve většině případů je hlavním cílem fúzujících společností vypořádat se se zhoršenými podmínkami budoucího růstu či jednoduše získat větší podíl na trhu. V poslední době se mezi tyto dva důvody zařadila i snaha ustát s co nejmenšími náklady propastný pád ropy. „Nálada na trhu fúzí a akvizic byla letos velice optimistická. Pokud v příštím roce porostou akciové trhy alespoň mírným tempem, můžeme být svědky toho, že se počet průměrných akvizic ještě navýší,“ řekl Phil Colaco, generální ředitel oddělení korporátních financí v Deloitte.

Agentura Bloomberg proto připravila seznam těch nezajímavějších transakcí, které by během příštího roku mohly proběhnout.

Pfizer

Společnost Pfizer je jedna z těch, kterou by měli sledovat především příznivci farmaceutického trhu. Po tom, co letos odmítla více jak 200 miliardový obchod se společností AstraZeneca, očekávají někteří analytici skryté eso v rukávě, které Pfizer odhalí až v roce 2015. Vzhledem k tomu, že se firma v poslední době potýká s problémem fádních prodejů, případná akvizice by pro ni představovala nejlepší možnou nápravu. Mezi hrstkou potenciálních kandidátů vyniká obzvláště farmaceutická firma AbbVie. Pro Pfizer by to znamenalo nadějný krok vpřed. AbbVie totiž přišla na trh s lékem Humira, který se používá k léčbě revmatoidní artritidy. Očekává se, že jeho prodej vzroste do roku 2020 o více jak 20 %, což vzhledem k současné valuaci akcií AbbVie přináší velice slušný potenciál.

Megabrew

„Megabrew“ by mohla být nová přezdívka pro tolik diskutovanou fúzi pivovarnické společnosti Anheuser-Busch InBev s firmou SABMiller. Někteří analytici jsou přesvědčeni, že je pouze otázkou času, kdy AB InBEV učiní nabídku svému pivovarnickému rivalovi a tak si otevře prostor pro expanzi do rostoucích oblastí, jakou je například Afrika. SABMiller letos selhal v pokusu o koupi Heinekenu, což ještě více zvýšilo pravděpodobnost jeho převzetí. Současné ohodnocení akcií SABMilleru je na svých osmiročních maximech, tudíž jakýkoliv výkyv směrem dolů by byl dobrým znamením pro AB InBEV.

Vodafone-Liberty

Britská telekomunikační společnost Vodafone je pod tlakem s tím, jak se konkurenční BT Group začala zajímat o koupi největšího britského mobilního operátora EE. Z tohoto hlediska by Liberty Global byla pro Vodafone nejlepší volbou proto, aby byla schopna ustát tvrdou konkurenci v oblasti bezdrátových služeb. Podle neoficiálních informací už i sám výkonný ředitel Vodafone Vittorio Colao přemýšlí o této možnosti jako o jediném způsobu záchrany společnosti.

Danone-Mead Johnson

Spekulace o této transakci lehce pominuly, když Danone oznámila, že si hodlá ponechat svou divizi léčebné výživy. Ta měla být původně prodána a výtěžek pak použit na koupi Mead Johnson Nutrition. I tak však obdobná fúze stále dává smysl. Koupě Mead Johnson by pomohl Danone expandovat v oblasti dětské výživy, kde zatím zaostává za konkurenční společností Nestlé. Akcie Danone nejsou v současnosti nijak extrémně atraktivní, zatímco v případě Mead Johnson se obchodují téměř na úrovni historických maxim. Proto je případná dohoda v očích analytiků  nadále aktuální.

Newsletter