Albrightová: Úspěch 17. listopadu záležel na statisících občanů

Sametová revoluce umožnila příchod demokracie, ale nemohla zaručit její úspěch. Ten záležel na statisících občanů celého politického spektra. Nejvýraznější hlas měl Václav Havel, který vždy lidi inspiroval, aby si zvolili čestnou cestu, řekla Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí Spojených států na včerejším koncertu ve washingtonské Národní katedrále k 25. výročí 17. listopadu 1989.

„Myslím, že je velmi těžké vyrovnat se Václavu Havlovi,“ řekla v reakci na otázky podpory lidských práv ze strany České republiky v poslední době s tím, že se nechce vměšovat do české politiky. Zdůraznila ale, že podpora lidských práv je nutná a měla by patřit k základům zahraniční politiky.

Američany v poslední době znejistěly některé komentáře českých představitelů, které zpochybňovaly Havlovo pojetí zahraniční politiky nebo lidských práv. Ačkoli členové české vlády a Sobotkovi spolupracovníci tato znepokojení v neformálních rozhovorech potvrzují, český premiér novinářům řekl, že nic takového nezaznamenal. „Víte, já přemýšlím, v čem by ten praktický odklon od Havla měl spočívat. To, že pan prezident něco řekne, neznamená, že se Česká republika odklání od podpory lidských práv,“ poznamenal premiér Sobotka ke slovům Miloše Zemana, který při nedávné návštěvě Číny mimo jiné řekl, že nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost.

„Na prezidenta se vajíčka neházejí, je to nepřijatelná agrese, ale Miloš Zeman by stejně tak neměl mluvit sprostě v rozhlase a neměl by zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989. Hlava státu by měla společnost spojovat, ne ji rozdělovat,“ reagoval pak Sobotka na včerejší protesty proti prezidentovi Zemanovi v Praze. Prezident a někteří demonstranti si podle něho ale emají co vyčítat.

25 let od Sametu. Červená Zemanovi: online, foto, video

Ačkoli Zeman svými radikálními výroky společnost rozděluje, odpor k prezidentovi paradoxně Čechy spojuje, píší vesměs tuzemská média. Zeman v poslední době čelí kritice z různých stran jednak kvůli vulgárním výrokům nebo zpochybňování tvrdosti policejního zákroku proti demonstrantům v listopadu 1989. Vše vyvrcholilo pondělními protesty proti Zemanovy v Praze na Národní třídě, kde mu dav vystavil červenou, či na Albertově při odhalování pamětní desky. Lidé dali jasně najevo, že jim není jedno, jak prezident vystupuje a naopak ustupuje od obhajoby svobody a lidských práv.

Zeman vyvolal nedávno pobouření vulgárními výrazy, které použil v Hovorech z Lán. V sobotu zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. Uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná „krvavá řež“. V pondělí se vyslovil proti heroizaci protestu na Národní třídě před 25 lety.  „Dvacáté páté výročí pádu totality by zasloužilo důstojnější připomenutí. Především naše země by si to zasloužila. Věřím, že o tom bude po tom, co se stalo, přemýšlet jak prezident Zeman, tak jeho odpůrci, kteří překročili rozumnou míru protestu,“ uvedl Sobotka.

Newsletter