All eyes on Brexit!

Klíčové body

  • Libra včera prudce oslabila kvůli zvýšenému riziku krachu jednání ohledně brexitové obchodní dohody.
  • Nový deadline pro podepsání dohody je středa.
  • Velcí tržní spekulanti v minulém týdnu změnili svůj pesimistický postoj a začali se přiklánět úspěšnému konci jednání.
Zdroj: Depositphotos

Úvod týdne fanoušky volatility nezklamal. Hlavním tématem byla brexitová obchodní dohoda mezi EU a Británií. Britský premiér Johnson ve včerejších ranních hodinách oznámil, že je připraven odstoupit od jednání kvůli nevoli Evropské unie ustoupit v tématech, která bránila jejich dalšímu pokroku. Libra tak v ranních hodinách padala strmě dolů.

Neschopnost obou stran ohledně jakékoliv domluvy a dosažení kompromisu byla realitou již více než dva měsíce. Jednání sice měla své dílčí úspěchy, zásadní téma rybolovu ale bylo kamenem úrazu, u kterého ani jedna ze stran nehodlala ustupovat požadavkům protistrany. Všichni tento fakt ale přehlíželi a doufali, že k dosažení dohody nakonec přeci jen dojde. Scénář tvrdého obchodního brexitu zkrátka nebyl na stole. Trhy s ním nepočítaly a libra poslední čtvrtrok konstantně posilovala.

Co se včera změnilo? Rostoucí nervozita ohledně obchodního brexitu byla znát již v průběhu minulého týdne, kdy opakovaně nedošlo k dodržení „nejzazšího“ možného termínu pro uzavření dohody. Prvotním impulzem, který začal převažovat na stranu tvrdého brexitu, byl negativní tón hlavního vyjednavače za Evropskou unii Michela Barniera. Ten poprvé připustil, že jednání jsou zaseknutá na tématu rybolovu a že je možné, že k dosažení dohody nedojde.

Poté, co dohody nebylo dosaženo ani o víkendu, bylo jasné, že tento týden se již bude lámat chleba. Čas zkrátka dochází. Nekonstruktivní jednání tak dospěla do bodu, kdy britský premiér Johnson prohlásil, že je během příštích hodin připraven k odstoupení od jednání. Tento signál trhy konečně přiměl k tomu, aby začaly počítat i se scénářem tvrdého brexitu, a tak libra prudce oslabila.

Vůči české koruně se chvilkově obchodovala pod 29,00 GBPCZK a na páru s eurem se dostala nad hranici 0,9140 EURGBP. Vůči dolaru pak v relativním vyjádření oslabila ještě více. Jakékoliv špatné zprávy ohledně brexitu jakožto jednoho z hlavních témat, které trhy na podzim sledují, znamenají nabourání tržního optimismu a nárůst globálního rizika. Tento efekt se následně projuje v úprku investorů z rizikových aktiv a přelévání peněžních prostředků do bezpečnějších lovišť, mezi něž logicky patří globální rezervní měna – americký dolar.

Ranní studená sprcha pesimistických komentářů ohledně dosažení dohody, a tím pádem možného krachu dosavadních jednání a materializace rizika tvrdého brexitu, poslala libru na páru s dolarem o 200 pipsů níže k 1,3230 GBPUSD. V průběhu dne pak obavy lehce opadly, když se na tomto nekonečném kolotoči jednání znovu rozjela s tím, že finálním deadlinem bude středa. Tento termín byl nastaven ze strany EU, kterou v případě dosažení dohody čeká složitější proces její ratifikace než ze strany Velké Británie. Dalším důvodem je čtvrteční a páteční summit, na kterém se bude projednávat konečná verze Evropského fondu obnovy. Johnson tedy během dne otočil o 180 stupňů, když jeho mluvčí řekl, že Britové jsou připraveni jednat, jak dlouho to bude možné. Nehodlají však prodlužovat tranzitní období a případně protahovat jednání do příštího roku.

V podvečer Johnson ještě jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která po jejich hovoru uvedla, že podmínky nutné k dosažení dohody nejsou splněny. Oba tak v návaznosti na neúspěch požádali své vyjednavače, aby shrnuli problémové oblasti, které by měla Leyenová s Johnsonem diskutovat naživo v příštích dnech. Ti se podle dostupných zdrojů nesejdou dnes, ale s největší pravděpodobností ve středu. Dnešek by tak mohl být na brexitové titulky o něco chudší, stále se však bude jednat o hlavní událost, na kterou se budeme soustředit. Po skončení včerejšího hovoru ještě do dne plného komentářů přispěl irský ministr zahraničí Coveney, který řekl, že ve věci rybolovu vyvstaly nové problémové otázky a že Evropská unie je čím dál tím pesimističtější a nálada v Bruselu se přelévá směrem k tvrdému brexitu.

Libra tak bude dále pod tlakem a z technického hlediska bychom její dnešní obchodní pásmo mohli očekávat mezi 1,3230 a 1,3400 GBPUSD. Co se týče otevřených pozic velkých tržních spekulantů reportujících své pozice u Komise pro obchodování s komoditními futures, ti se v týdnu končícím minulou středou rozhodli změnit svůj pesimistický postoj vůči dosažení dohody a velkou disproporci mezi vývojem kurzu libry a jejich otevřenými pozicemi tak značně snížili. Vzhledem ke změně jejich postoje tak libra snížila svou přeprodanost o více než 60 % ve vyjádření čistých dlouhých pozic, což znamená, že v případě jakéhokoliv výsledku ohledně dohody bude mít tato statistika menší důležitost v rámci následných pohybů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2113 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2175 do 1,2182 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,41 až 26,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,73 až 21,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter