Ambiciózní Facebook hledá nové talenty

Brýle umožňující vstup do virtuální reality, bezpilotní letouny neboli drony i datová centra. Především tyto oblasti stojí za honem na nové zaměstnance, který pořádá společnost Facebook. Její pracovní síla by měla posílit až o 14 procent.

Internetová sociální síť si klade za cíl vytvořit téměř 1200 nových pracovních míst, s cílem růstu agresivních investic, které podle vedení společnosti budou definovat tento rok.

Jednou z klíčových oblastí určenou k růstu je výroba brýlí umožňujících vstup do virtuální reality od společnosti Oculus Rift, kterou Facebook koupil v minulém roce za 2 miliardy dolarů. Na svých internetových stránkách Facebook nabízí kolem 54 pracovních míst souvisejících právě s tímto projektem a mezi role, které potřebuje obsadit, jsou například manažeři dohlížející na logistiku, zadávání veřejných zakázek a globální plánování dodavatelského řetězce. Podle analytiků je toto znamení, že se blíží komerční verze brýlí. Trh pro produkty umožňující vstup do virtuální reality se neustále rozrůstá, a pokud virtuální realita začne dobývat zábavu, hry, komunikaci nebo počítače, Facebook by mohl být v centru dění právě díky investici do Oculusu.

Ambiciózní snaha Facebooku postavit vlastní satelity a bezpilotní letouny, schopné dodávat internetové služby do odlehlých oblastí po celém světě, je další velmi důležitou oblastí pro doplnění stavu zaměstnanců. Tento program postrádá především odborníky v oblastech letecké elektrotechniky, komunikace rádiových frekvencí a tepelné techniky.

V neposlední řadě oblast pro potencionální růst je i on-line reklamní technologie Atlas, kterou Facebook koupil v roce 2013. Na stránkách se objevilo až 20 otevřených pozic pro případné zájemce.

„Jsme ambiciózní společnost, kterou provozuje ambiciózní generální ředitel,“ uvedla provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg v rozhovoru pro Reuters. „Naši uživatelé rostou, naše podnikání roste a my to chceme podpořit,“ uvedla s tím, že firma je nyní s kancelářemi po celém světě mnohem více expanzivní než před několika lety. Nabídka pracovních míst pokrývá spektrum od prodejců až po softwarové inženýry sociální sítě s 1,35 miliardy uživatelů.

Facebook, Google a Microsoft

Růst Facebooku jde ruku v ruce s expanzí na nové trhy a zároveň čelí konkurenci ze strany Googlu, Alibaba Group a dobře kapitalizovaných start-upů, jako je například Snapchat. Jak tento tlak zvládá a co dělá pro to, aby byl stále na vrcholu? „Je to přímá korelace mezi jejich investicemi do lidí, serverů a infrastruktury, a jejich schopnosti zůstat konkurenceschopní,“ řekl analytik společnosti Robert Baird, Colin Sebastian.

Na konci září zaměstnával Facebook celkem 8348 zaměstnanců na plný úvazek, což je o mnoho méně než v případě konkurenčního Googlu s 55.000 tisíci pracovníků, nebo Microsoft se zhruba 127.000. Zrovna poslední jmenovaná společnost Microsoft však v létě oznámila plánované snižování stavu pracovních míst o 18.000. 

Podle výpočtů pomocí známých příjmů společnosti však Facebook „ze svých zaměstnanců dostává více“. Příjmy na jednoho zaměstnance Facebooku ve 3Q roku 2014 vychází zhruba na 384.000 dolarů. Zatímco u Googlu je to 300.000 a u Microsoftu dokonce „jen“ 183.000 dolarů. Tato efektivita pomohla Facebooku užít si bohaté ziskové marže. Relativně malý počet zaměstnanců společnosti tak může sloužit jako lákadlo na přilákání nejtalentovanějších programátorů.

Hackathon, zábavná forma programování

Facebook již delší dobu nabízí potenciálním zaměstnancům možnost pracovat na produktech, které používají stovky milionů lidí, což je výrazný kontrast s některými většími tech společnostmi.

„Rosteme tak rychle, jak jen můžeme. Snažíme se především zachovat silnou kulturu,“ uvedl technický manažer kanceláře v Seattlu Paul Carduner pro agenturu Reuters během jednoho z hackathonu pořádaného Facebookem. Během tzv. hackathonu pracuje několik programátorů shrbených nad svými počítači i přes noc na svých osobních projektech, které se nakonec mohou stát i produkty Facebooku.

Mnoho příležitostí, které společnost v poslední době přijal jako výzvy, by podle analytika Sterne, Agee & Leach Arvina Bhatia mohlo zvednout roční příjmy FB až na 30 miliard dolarů během několika let. „Aby se na takovou úroveň dostali, budou muset přijmout hodně nových lidí,“ tvrdí také Bhatia. Můžeme si však povšimnout, že to se již odehrává. Hlavní sídlo společnosti v Menlo Park v Californii letos očekává dokončení nové budovy podle architekta Franka Gehryho, která pojme až 3.000 zaměstnanců.

 

Newsletter