Ambiciózní ruský plán, kterému však nikdo nevěří

Ruská centrální banka se snaží všemi možnostmi uklidnit investory. Posledním takovým krokem bylo ohlášení detailního plánu ohledně navýšení rezerv, které by mělo celkově přispět k finanční stabilitě země, ježse vinou ukrajinsko-ruské krize, západních sankcí a levné ropy potýká s recesí.

Tento plán ve svém čtvrtečním proslovu oznámila Elvira Nabiulliová, šéfka ruské centrální banky. Součástí strategie příštích několika let je nejen akumulace zahraničních devizových rezerv, ale především i zásob zlata, například v podobě „zlatých“ akcií. Cílem je navýšit rezervy ze současných více jak 300 miliard dolarů až na 500 miliard, uvedl informaci server CNBC.

Ruské rezervy si v posledních měsících prošly silným výplachem. Centrální banka se totiž všemi způsoby snažila zastavit propastný pád rublu, čímž ale rozprodala naprostou většinu dolarových zásob. Dle oficiálních dat dosahuje velikost rezerv k dubnu letošního roku 308 miliard dolarů, z čehož 48 miliard spadá pod zlato. V porovnání s rokem 2014 je však celkové číslo nižší o 120 miliard dolarů.

Zvýšení objemu zahraničních měn a zlata by zcela jistě napomohlo zastavit odliv kapitálu z Ruska, jehož ekonomika za první čtvrtletí klesla meziročně o 1,9 %. Země se taktéž potýká s poklesem disponibilních příjmů, spotřeby a růstem nezaměstnanosti.

Nabiullinová však věří, že se podaří situaci zvrátit. „Riziko finanční destabilizace bylo rychle eliminováno, devalvační očekávání snížena a většina masivních kapitálových odlivů byla zastavena. Prostor pro růst je tedy připraven,“ řekla optimisticky šéfka centrální banky.

I přesto, že Nabiullinová přesvědčivě proklamovala, že se ruský finanční systém dokázal adaptovat tvrdým podmínkám zahraničních sankcí, ne každý její optimismus sdílí. Jejím silným kritikem je například Bob Parker, seniorní poradce z Credit Suisse.

„Prohlášení, že rezervy budou obnoveny, je samozřejmě potřeba k obnovení ztracené důvěry. V tomto případě však výrok ztrácí veškerou důvěryhodnosti, jelikož není vůbec jasné, jak by toho ruská centrální banka mohla dosáhnout,“ řekl Parker.

Stejně tak smýšlí i Jevgenij Košelev z Rosbank.. Navrhovaný plán je dle jeho názoru silně ambiciózní, avšak zcela určitě ho nelze považovat za jakoukoliv formu závazného závazku.

Moody’s zlepšila vyhlídky pro ruskou ekonomiku, čeká mírnější pokles

Nová studená válka? USA chtějí v Evropě rakety kvůli Rusku

Newsletter