Američané dluží 13 bilionů dolarů. Je tohle ten americký sen?

Nedostatečné příjmy se dají řešit dvěma způsoby – buď se uskromníte, anebo si půjčíte. Americké domácnosti jsou pověstné tím, že mnohem raději volí druhou variantu. Spojené státy tak nyní čelí spotřebitelskému dluhu ve výši téměř 13 bilionů dolarů. To je přitom více než maximum z roku 2008, tedy těsně před propuknutím poslední finanční krize.

Jak ukazuje následující graf z dílny Bloomberg, s příjmy amerických domácností to není žádná sláva. Od dob finanční krize z let 2008 až 2009 je jejich růst relativně pomalý; pohybuje se kolem 2 %.

Tuto situaci řešilo v posledních letech mnoho Američanů spotřebitelskými (ale i jinými) půjčkami. Minulý měsíc tak souhrnný spotřebitelský dluh amerických domácností vzrostl na rekordních 12,73 bilionu dolarů. Stejně tak v poslední době roste i hodnota závazků, které jsou po splatnosti. Největší přírůstky dluhů přitom pocházejí ze studentských půjček, půjček na auta a dluhů na kreditních kartách.

USA vstříc krizi: Dluhy domácností těsně pod maximem z 2008

Souhrnná hodnota spotřebitelských dluhů amerických domácností přitom přesahuje maxima z období před propuknutím poslední finanční krize v roce 2008. Za tento stav však podle řady ekonomů nemůže jenom rozhazovačnost amerických spotřebitelů, ale také nezodpovědná měnová politika amerického Fedu. Ten od roku 2008 udržoval nízké úrokové sazby, aby podpořil hospodářský růst, přičemž úroky navíc doplňoval rozsáhlým kvantitativním uvolňováním.

Yellenová: Vývoj ekonomiky podporuje ochotu a schopnost domácností utrácet

Anthony B Sanders dal do jednoho grafu vývoj amerického spotřebitelského dluhu a úrokových sazeb Fedu.

„Fed řídil růst dluhů amerických domácností tím, že si 1) stanovil cíl pro krátkodobé úrokové sazby téměř na nulu a 2) nakupoval státní dluhopisy a MBS (cenné papíry zajištěné hypotékami) za biliony dolarů, a to se záměrem snížit strmost střední části státní výnosové křivky,“ píše Sanders na svém blogu. Nyní však Fed sazby postupně zvedá, pro dlužníky tak bude stále dražší své závazky refinancovat.

Další krize? Dluh Američanů na kreditkách se blíží úrovni z 2008

Newsletter