Američané koncem roku přibrzdili. Méně nákupů, více úspor

Výdaje amerických spotřebitelů v prosinci loňského roku klesly nejvýrazněji za pět let. Konkrétně od září 2009. Osobní výdaje zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,3 % po 0,5% nárůstu v listopadu. Ten prošel mírnou revizí původního údaje 0,6% růstu. Zatímco Američané v posledním měsíci loňského roku ubrali na výdajích, osobní příjmy a míra úspor vzrostly.

Prosincový pokles spotřebitelských výdajů, které zajišťují zhruba 70 procent americké ekonomiky, zklamal svou mírou analytiky (ti očekávali mírnější, 0,2% snížení), v širším kontextu ho ale lze zjednodušeně interpretovat pouze tak, že většinu svých nákupů si Američané obstarali v průběhu října a listopadu.

Loňská čtvrtá čtvrtina totiž byla jako celek z pohledu spotřebitelských výdajů velmi silným kvartálem. Podle v pátek zveřejněných dat o vývoji americké ekonomiky za toto období zrychlily růst z 3,2 na 4,3 procenta, což je nejsilnější tempo za téměř devět let. Americké domácnosti dostávají podporu v podobě nízkých cen paliv a sílícího trhu práce a tyto efekty by měly podle ekonomů převážit i v úvodu letošního roku.

Americká ekonomika výrazněji zvolnila. Spotřebitel ale při síle

Pozitivněji dnes vyzněla statistika osobních příjmů, které se v prosinci zvýšily o 0,3 % a zachovaly tak listopadové tempo (revize za listopad z +0,4 %), zatímco analytici nabídli shovívavější odhad 0,2% růstu. Po očištění o efekt inflace se příjem domácností zvýšil o 0,5 %, nejvýrazněji od března. Míra úspor vzrostla na 4,9 procenta z 4,3 procenta v listopadu. 

Americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu loňského roku, po přepočtení na výkon za celý rok, vzrostla o 2,6 procenta a zásadně tak zpomalila oproti třetí čtvrtině, která přinesla 5% tempo, nejvyšší od roku 2003. Detailnější pohled na jednotlivé složky ukázal, že právě spotřebitelé byli v předvánoční sezóně hnacím motorem ekonomiky.

Newsletter