Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Američané milují zbraně a Evropa na tom vydělává

Evropské firmy Sig Sauer, Glock a Beretta mají rostoucí podíl na americkém trhu se zbraněmi. Američané zbraně totiž milují, což evropským firmám dost nahrává do karet, píše server The Economist.

To se německému zbrojaři Heckler & Koch nepovedlo. Den po Valentýnu se jeho americká pobočka musela omluvit za obrázek ruční střelné zbraně obklopené náboji ve tvaru srdce. Obrázek se okamžitě začal šířit na sociálních sítích, bohužel pro firmu se tak stalo nedlouho po školním masakru na Floridě.

 

Tento příspěvek na sociálních sítích také připomněl, že ačkoli Evropané kritizují laxní americké zákony, evropské firmy si zabírají stále větší díl na americkém trhu s malými střelnými zbraněmi (tedy revolvery, pistole, pušky a brokovnice). Američané vynikají svou láskou ke zbraním a jejich poptávka stabilně roste. Odhaduje se, že letos nakoupí 14,5 milionu kusů a evropské firmy si velmi rády ukousnou z tohoto rostoucího koláče.

Zahraniční firmy zvýšily svůj podíl na americkém trhu z 10 procent v roce 1980 na nejvyšší hodnotu 45 procent v roce 2007. Předloni tento podíl klesl na 33 procent. Největší část připadá na evropské společnosti, které se podílejí na třech čtvrtinách importu roku 2016. Jen samotné Rakousko, domovská země Glocku, vyvezlo v tomto roce 1,3 milionu ručních zbraní do Ameriky. Graf níže zobrazuje podíl dovezených zbraní na americkém trhu.

Evropské firmy také vyrábějí více zbraní přímo v USA. Italská Beretta se například více než z poloviny spoléhá na prodeje v Americe. V roce 2016 otevřela továrnu ve městě Gallatin v Tennessee. Švýcarsko-německý Sig Sauer pak v Americe vyrábí už od roku 1990, v roce 2014 dokonce otevřel velkou továrnu v New Hampshire. Glock, který dodává dvě třetiny zbraní americké policii, má zase továrnu v Georgii. Belgický FN Herstal (vlastněný valonskou vládou), výrobce malých zbraní pro vojenské a sportovní účely, pak operuje v Jižní Karolíně. Kromě pušek prodává i pistole civilistům.

Některé evropské firmy jsou stejně zapálenými lobbisty jako jejich americké protějšky. Glock dal v roce 2016 více než 100 tisíc dolarů zbrojařské asociaci National Rifle Association (NRA). Ta zároveň za významného dárce uznává i Berettu, která si za svůj celkový příspěvek o velikosti více než milion dolarů vysloužila od NRA „prsten svobody“.

Americká náklonnost k zahraničním zbraním je pevně zakořeněná. Sig Sauer má na trhu s pistolemi podíl 12,3 % a Glock 7,8 % (údaje za rok 2016). Co stojí za úspěchem Evropanů? Jde o technologicky vyspělé společnosti s dlouhou historií a kvalifikovanými pracovníky. Glock inovoval brzkým zavedením polymerů, díky kterým jsou jeho zbraně lehčí. Stejně jako Sig Sauer vstoupil na americký civilní trh nejprve dodávkami pro policii a armádu. Podobně jako luxusní produkty jsou evropské zbraně poptávány pro jejich kvalitu a design. A pak jsou tu i jejich smrtící schopnosti…

Newsletter