Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Američané otevřeli peněženky. Výdaje rostou nejvíc za šest let

Výdaje amerických spotřebitelů vzrostly v květnu proti předešlému měsíci o 0,9 procenta, a zaznamenaly tak nejrychlejší nárůst za téměř šest let. Silným tempem také dál rostly osobní příjmy. Dnešní údaje ministerstva obchodu USA ukazují na další zesílení ekonomického růstu ze zimního útlumu.

Růst výdajů se zrychlil z dosavadního tempa 0,1 procenta a byl nejvyšší od srpna 2009. Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali zvýšení spotřeby o 0,7 procenta. Spotřebitelské výdaje se na výkonu největší světové ekonomiky podílejí více než polovinou.

Američané zejména zesílili nákupy automobilů a dalších nákladných položek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž nákupy se celkově zvýšily o 2,2 procenta. To je podle ekonomů dalším dokladem zvyšování dynamiky v ekonomice. Přispívá k tomu hlavně růst zaměstnanosti a nízké ceny benzinu, díky nimž mají spotřebitelé více peněz na jiné nákupy.

Předpokladem pokračujícího příznivého vývoje výdajů je nárůst příjmů, a ty se v květnu zvýšily o půl procenta, podobným tempem jako v dubnu. Příjmy zvyšuje začínající napětí na trhu pracovních sil, které vede ke zvyšování mezd.

Američané v předešlých měsících při rostoucích příjmech více šetřili a míra úspor se díky tomu vyhoupla na relativně vysokou úroveň nad pět procent. V květnu se tento ukazatel kvůli zrychlení výdajů snížil na 5,1 procenta z dubnových 5,4 procenta.

Kouzlo revize: Ekonomika USA propadla méně

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta pod tlakem nepříznivého zimního počasí, silného kurzu dolaru a poklesu investic do těžby ropy. Tyto nepříznivé faktory už ale ztrácejí část svého vlivu a ekonomové na základě údajů z maloobchodu, trhu práce a trhu bydlení předpokládají ve druhém čtvrtletí svižné oživení.

Newsletter