Američané volí do Kongresu. Možné implikace pro dolar

Spojené státy dnes volí své zástupce do Kongresu. Hlavní otázkou je, zda se podaří republikánům udržet převahu v obou komorách, tj. ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, či zda jejich nadvládu naruší demokraté. V souvislosti s tím se zaměříme primárně na dolar.

Sněmovna reprezentantů se dočká celkové obměny (435 členů), zatímco u Senátu (100 členů) dojde k volbě třetiny. Převládající odhady pracují s tím, že většinu ve Sněmovně reprezentantů by mohli získat demokraté, Senát by naopak měl zůstat republikánům. Taková varianta by trhům nemusela přinést žádný výraznější a dlouhodobější výkyv, byť menší a krátkodobá korekce v případě dolaru není nevylučitelná, obzvláště pokud se zaměříme na možné implikace z hlediska vyjednávání o budoucí podobě americké fiskální politiky. O to zajímavější, a to především z dlouhodobějšího pohledu, jsou dva možné – avšak z hlediska současných odhadů méně pravděpodobné – scénáře jasného vítězství jednotlivých táborů.

První variantou je, že si republikáni udrží nadvládu jak nad Senátem, tak i Sněmovnou reprezentantů. Tento scénář by Donalda Trumpa nepochybně uspokojil, jelikož by mu dovolil pokračovat bez omezení v nastaveném trendu americké politiky, obzvláště z hlediska fiskálu (ať už jde o vládní výdaje či o osekávání daní), deregulace, přístupu k imigraci či mezinárodní obchodní politiky. Pro dolar by vidina další vládní podpory znamenala faktor nahrávající silnějším hodnotám. Otázkou by bylo, jak by se k takové variantě dlouhodobě postavil Fed (a následně i trhy), u něhož by vznikla nejistota spjatá s dalším, a oproti prognóze zřejmě rychlejším, utahováním měnové politiky a na to navazujícími riziky. Vedle toho by dlouhodobě vzrostlo i napětí kolem obchodních válek a americké fiskální udržitelnosti.

Opačným případem by bylo ovládnutí Senátu a Sněmovny reprezentantů demokraty. V tomto scénáři můžeme pravděpodobně očekávat oslabení americké měny, spojené nejen s utažením fiskálních opasků (žádné další stimuly by se zřejmě již nekonaly), ale i s politickým rizikem, kam spadá jednak uzavření federální vlády, či dokonce možnost impeachmentu Donalda Trumpa. Naopak možného uvolnění bychom se mohli dočkat v oblasti mezinárodní obchodní politiky. Pravděpodobně by polevila i nejistota kolem Fedu a jeho přístupu k budoucí normalizaci amerických úroků – umírněnější přístup by byl pro USD sice negativní zprávou, na druhou stranu by vymizela rizika spojená s variantou možného přestřelení utahování měnové politiky.

FX oddělení banky City v případě voleb do Kongresu vytvořilo odhad očekávaných posunů u vybraných dolarových párů. Celkem 75% pravděpodobnost je přiřazena demokratickému vítězství u Sněmovny reprezentantů a republikánskému u Senátu. Dolar by v návaznosti na to mohl vůči euru krátkodobě mírně oslabit (0,5 %), avšak nemělo by se jednat o dlouhodobější efekt – taktickým krokem by proto dle banky měl být nákup USD v době jeho krátkodobého oslabování.

V případě demokratické nadvlády nad oběma komorami (pravděpodobnost 10 %) bychom se dle CitiFX dočkali zpevnění eura o 1 %. Republikánské vítězství na všech frontách (pravděpodobnost 14 %) by pak přineslo zpevnění dolaru o 1,5 %.

Nehledě na dnešní volby, dolaru ve srovnání s eurem či s měnami rozvojových trhů nahrává hned několik faktorů, ať už jde o úrokový diferenciál či o výkon americké ekonomiky (připomeňme si páteční dobrá data z amerického trhu práce). Dolarový optimismus si nadále udržují i hedgeové fondy, v jejichž případě došlo u sázek na long USD v minulém týdnu na další nárůst, a to až na 273 tisíc. Naopak euro je ještě více shortované, konkrétně objem těchto sázek dosahuje nově více než 32 600.

Jak dopadnou volby do Kongresu, resp. první výsledky, se dozvíme zřejmě již v noci z úterý na středu. Z hlediska klíčových dat zůstává americký kalendář dnes prázdný, v Evropě se pak dočkáme komentářů několika představitelů ECB a skupiny indexů PMI segmentu služeb napříč celou eurozónou.

 Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1412 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,33 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1309 do 1,1426 EURUSD.*

Kurz koruny se dnes vyvíjí v prostředí vyšších sazeb, než tomu bylo na začátku minulého týdne. Domácí měna však ze zvýšení úroků ČNB o 25 bazických bodů z minulého čtvrtka nikterak výrazně neprofituje.

Naopak během včerejšího dne k oslabení vůči euru (stále nad hranicí 25,80 za euro) přispěla oproti predikci horší data z oblasti maloobchodních tržeb (za září pokles z předchozích 2,5 % y/y na -2,2 %, oček. 0,9 %), byť na tato data koruna obvykle příliš nereaguje. V odpoledních hodinách se však postupně podařilo většinu denních ztrát umazat s tím, jak začalo postupně sílit samotné euro.

Dnes nás z hlediska domácích dat čeká „statistický trojboj“ – průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod. Asi nejzajímavějším číslem bude právě průmysl, u kterého by dle konsensu trhu mohlo dojít na pokles z předchozích 1,9 % y/y na -0,2 %. Postupné ochlazování průmyslového segmentu ostatně naznačuje i od června klesající předstihový indikátor PMI.

Odhad ekonomického týmu Roklen je v případě průmyslu ale i přesto optimistický, a to +1,8 % meziročně. Pokud se dočkáme oproti predikci trhu lepších čísel, koruna by se mohla dočkat určité podpory. V opačném případě, tedy ve scénáři výraznějšího propadu do záporu, by se kurz zřejmě podíval na oproti spotu slabší hodnoty.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,80 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,91 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,59 do 22,85 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter